رونمایی از سامانه جدید توپخانه ای «حائل» در ایران

© AFP 2022 / Chavosh Homavandi ارسال سامانه ی موشکی اس-300 روسی به ایران تا پایان سال جاری به اتمام می رسد
ارسال سامانه ی موشکی اس-300 روسی به ایران تا پایان سال جاری به اتمام می رسد - اسپوتنیک ایران
Telegram
در مراسم رژه پایان شهریور ماه در تهران یگان های پیاده و محمول ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حضور داشتند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، سامانه‌های نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی که قرار است در این رژه از مقابل جایگاه عبور کنند به شرح زیر است:

سامانه سلاح باور 373، اولین سامانه ارتفاع بلند پدافندی بومی با قابلیت تحرک بالا و توانایی شناسایی 300 هدف اولویت‌بندی 100 هدف و درگیری با 6 هدف همزمان.

سامانه موشکی ارتفاع متوسط مرصاد متحرک، دارای قابلیت درگیری با انواع هواگردها و موشکهای کروز و پرنده‌های بدون سرنشین.

سامانه راداری کنترلی و برد بلند آرش، تکمیل کننده سامانه‌های کشف و شناسایی شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور و از افتخارات نیروی پدافند هوایی در حوزه ساخت و تولید رادارهای پیشرفته و بروز دنیا.

سامانه ارتفاع بلند اس300، با قابلیت درگیری با اهداف در ارتفاع‌های پست، متوسط و بلند و یکی از مرگبارترین سلاح‌های پدافندی در اختیار نیروی پدافند هوایی ارتش.

سامانه راداری پسیو افتاباز، دارای قابلیت کشف و شناسایی اهداف هوایی بدون انتشار امواج مغناطیسی.

سامانه پدافند موشکی ارتفاع بلند اس200، به‌صورت کامل و مطابق با نیاز پدافند هوایی کشور بهینه‌سازی و بومی‌سازی شده است.

سامانه موشکی پانزده خرداد، با قابلیت کشف اهداف تا فاصله 150کیلومتری و درگیری و انهدام اهداف در برد 45کیلومتری است، قابلیت تحرک بالا، شناسایی اهداف پنهانکار و درگیری همزمان با 6 هدف از دیگر توانایی‌های این سامانه بومی است.

سامانه موشکی تلاش، با قابلیت تلفیق با سامانه موشکی ارتفاع بلند اس200 و رفع نیاز درگیری ارتفاع متوسط، این سامانه به‌صورت کاملاً بومی و به‌دست توانمند متخصصین داخلی طراحی و تولید شده است.

در این رژه سامانه توپخانه‌ای «حائل» برای نخستین بار معرفی و رونمایی می‌شود. این سامانه دارای رادار پسیو است یعنی بدون انتشار امواج، اهداف را شناسایی می‌کند و این موضوع این قابلیت را به این سامانه می‌دهد که بدون اینکه دیده شود هدف را تشخیص داده و عمل نماید. این سامانه متحرک بوده، توانایی جابه‌جایی سریع را دارد و برای مقابله با اهداف ارتفاع پست مثل موشک‌های کروز یا پهپادهای مهاجم و ریزپرنده‌ها طراحی شده است. این سامانه توسط متخصصین جوان نیروی پدافند هوایی ارتش طراحی و تولید شده است و نیاز پدافند هوایی کشور در حوزه ارتفاع پایین را تامین می کند. 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала