عربستان جزئیات "نقش ایران" در حمله به تاسیسات نفتی آرامکو را فاش کرد

© REUTERS / VIDEOS OBTAINED BY REUTERSعربستان:ایران برای حمله به تاسیسات نفتی آرامکو از پهپاد نوع DELTA WING استفاده کرده است
عربستان:ایران برای حمله به تاسیسات نفتی آرامکو از پهپاد نوع DELTA WING استفاده کرده است - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزارت دفاع عربستان سعودی اعلام کرد که ایران برای حمله به تاسیسات نفتی آرامکو از پهپاد نوع دلتا وینگ (بال سه‌گوش) استفاده کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، ترکی المالکی، سخنگوی وزارت دفاع عربستان اعلام کرد که "ایران برای حمله به تاسیسات نفتی آرامکو از پهپاد نوع دلتا وینگ (بال سه‌گوش) استفاده کرده است."

المالکی در یک کنفرانس مطبوعاتی که از شبکه های تلویزیونی عرب پخش می‌شد اظهار داشت: این حمله از شمال و بدون شک با حمایت ایران صورت پذیرفته است.


وزیر دفاع ایران: تهران در حمله به تاسیسات نفتی آرامکو نقش نداشته است 
 - اسپوتنیک ایران
وزیر دفاع ایران: تهران در حمله به تاسیسات نفتی آرامکو نقش نداشته است

سخنگوی وزارت دفاع عربستان افزود: تحقیقات مشخص کرد که پهپاد (استفاده شده برای حمله به تاسیسات نفتی آرامکو)، پهپاد ایرنی نوع دلتا وینگ (بال سه‌گوش) بوده است. وی گفت در این حمله "ایران" از 18 موشک و هفت پهپاد استفاده نموده است.   

شایان ذکر است، در تاریخ 14 سپتامبر 2019، تاسیسات نفتی شرکت آرامکو سعودی در شرق عربستان با چندین هواپیمای بدون سرنشین مورد حمله قرار گرفتند. مسئولیت این حمله را حوثیان یمنی برعهده گرفتند. اما "ائتلاف عربی" در حال جنگ در یمن به رهبری عربستان سعودی ، ایران را مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان می داند. وزیر امور خارجه آمریكا ، مایك پمپئو نیز ایران را مقصر دانسته و در این راستا به عربستان سفر نمود. وزیر دفاع ایران و دیگر مقامات این موضوع را اکیدا رد کرده است. براساس اعلام آژانس بین المللی انرژی، این حادثه در عربستان سعودی در حال حاضر به جدی‌ترین وقفه در تأمین نفت در تاریخ منجر شده است، حتی خسارات حمله به آرامکو، بیش از خسارات ناشی از انقلاب اسلامی در ایران در سالهای 1978-1979 و تحریم نفت پس از جنگ اعراب و اسرائیل در سال های 1973-1974 خواهد بود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала