ایران و روسیه راه حلی برای دور زدن سوئیفت یافتند

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی
عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی - اسپوتنیک ایران
Telegram
رئیس بانک مرکزی ایران: طبق مذاکرات بین روسای جمهور ایران و روسیه مبادلات از طریق پول های ملی دو کشور انجام و سوئیفت را دور میزنیم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، رئیس کل بانک مرکزی ایران، عبدالناصر همتی، با اشاره به مذاکره رئیسان جمهوری اسلامی ایران و روسیه گفت: ما به این سو حرکت می‌کنیم که سوئیف را دور زده و مبادلات از طریق پیامرسان‌های مالی و پول‌های ملی دو کشور انجام شود.

عبدالناصر همتی، در روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: در مذاکرات رئیس جمهوری اسلامی ایران با مقامات روسیه و ترکیه، بحث اصلی این بود که دو کشور تلاش دارند تا از مبادله از طریق سوئیفت و دلار اجتناب کنند.

سخنان همتی درباره دوری از استفاده از دلار در معاملات ایران - اسپوتنیک ایران
سخنان همتی درباره دوری از استفاده از دلار در معاملات ایران

وی خاطر نشان کرد: اکنون بخش قابل توجهی از مبادلات با روسیه و ترکیه از طریق پول ملی است. مبادلات با عراق نیز از طریق پول ملی انجام می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: ما میتوانیم این روند تحقق یافته را توسعه دهیم.

وی چنین اشاره کرد، که با توجه به اینکه ایران به تازگی عضو اتحادیه اوراسیا شده، در مذاکرات با رئیس جمهوری روسیه پیشنهاد دادیم که امور تجاری و بانکی با ۶ کشور عضو اتحادیه اوراسیا را از طریق این سامانه مبادلات بانکی انجام دهیم که مورد تایید رئیس جمهوری روسیه قرار گرفت.

همتی اضافه کرد: شرایط جدیدی در همکاری‌های بانکی کشورهای منطقه در حال رخ دادن است که در صدد تقویت آن هستیم و به تدریج مبالات پول ملی از طریق پیام‌رسان‌های داخلی انجام شده و سوئیفت در آن نقشی نخواهد داشت.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала