سیستان و بلوچستان پرگردوغبارترین استان ایران

© Sputnikسیستان و بلوچستان پرگردوغبارترین استان ایران
سیستان و بلوچستان پرگردوغبارترین استان ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان اعلام کرد که این استان همچنان پرگردوغبارترین استان کشور است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مهر، محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بررسی های ما نشان می دهد که مرداد امسال حداقل نیمی از کشور شاهد وقوع پدیده های خاکداری بود که شعاع دید افقی را به ۵۰۰۰ متر و کمتر از آن کاهش داد.

توفان در سیستان و بلوچستان 400 نفر را راهی بیمارستان کرد - اسپوتنیک ایران
توفان در سیستان و بلوچستان 400 نفر را راهی بیمارستان کرد

وی افزود: در این ماه علاوه بر استان ها پرگردوغبار کشور نظیر سیستان و بلوچستان، کرمان و خوزستان، غبار سر از استان های پرباران و مرطوب کشور نیز در آورده و در استان گیلان نیز مشاهده شد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان توضیح داد: اگرچه پدیده غبار در برخی شهرهای شمال کشور گزارش شده است، اما میزان تکرار این پدیده نسبت به سیستان و بلوچستان بسیار ناچیز بوده است. بطوریکه در مرداد ماه در برخی شهرهای استان ما بیش از ۱۸ روز پدیده خاکدار گزارش شده که شعاع دید افقی را به ۵۰۰۰ متر و کمتر از آن کاهش داده است.

حیدری تصریح کرد: در این ماه در کانون وزش بادهای ۱۲۰ روزه یعنی زابل ۲۸ روز پدیده باد و گردوخاک یا توفان گردوخاک گزارش شده است که در برخی روزها میزان غلظت ذرات معلق در هوای این شهر را به بیش از ۳۸۰۰ میکروگرم بر متر مکعب یعنی ۲۵ برابر حد مجاز، رسانده است.

وی اضافه کرد: البته پدیده های خاکدار امسال در زابل نسبت به سال گذشته از شدت کمتری برخوردار بوده است به طوریکه تعداد روزهای توفانی در این شهر نسبت به پارسال ۵۷ درصد و روزهای با دید افقی ۵۰۰۰ متر و کمتر ۴۵ درصد کاهش یافته است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: به نظر می رسد آبگیری بخش هایی از تالاب هامون سهم زیادی در کاهش شدت پدیده های خاکدار شمال استان داشته است اما با توجه به خشک ماندن سایر بخش های تالاب، این مناطق کانون های اصلی خیزش گردوغبار منطقه محسوب می شوند.

حیدری گفت: در حال حاضر پدیده‌های خاک‌دار نظیر باد و گردوخاک، توفان گردوخاک و… پرتکرارترین پدیده‌های مخاطره‌آمیز جوی استان هستند که استان را در نیمی از سال تحت تأثیر قرار می‌دهند.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала