دانشمندان علت افزایش وزن در پیری را کشف کردند

© AFP 2022 / PAUL ELLISدانشمندان علت افزایش وزن در پیری را کشف کردند
دانشمندان علت افزایش وزن در پیری را کشف کردند - اسپوتنیک ایران
Telegram
دانشمند انستیتوی کارولینسکا استکهلم موفق به کشف رابطه بالا رفتن سن و افزایش وزن شدند.

به گزارش اسپوتنیک، بر اساس یافته های پژوهش انستیتوی کارولینسکا استکهلم که بر روی سایت این مؤسسه منتشر شده است، یک گروه علمی از سوئد و فرانسه دریافتند که افزایش سن و به دنبال آن کاهش سرعت متابولیسم چربی، منجر به افزایش وزن بدن می شود.

به مدت 13 سال، دانشمندان متابولیسم لیپید - هر چه متابولیسم بدن سریع تر باشد، بدن با سرعت و نیز کارایی بیشتری قادر به هضم و جذب غذا ها و نیز سوزاندن چربی ها می باشد - را در یک گروه 54 نفری مورد بررسی قرار داد.

دلایل چاقی و چگونگی درمان آن - اسپوتنیک ایران
دلایل چاقی و چگونگی درمان آن

در طی مدت این بررسی، تمام داوطلبان کاهش سرعت سوخت و ساز چربی را داشتند. به همین دلیل وزن بیمارانی که مقدار کالری مصرفی را کاهش ندادند به طور متوسط 20 درصد افزایش یافت. به گفته کارشناسان به دلیل کند شدن متابولیسم چربی‌ها در بدن، حتی اگر مقدار مواد غذایی مصرف شده و ورزش در همان سطح باقی بماند، افراد چاق می‌شوند.

علاوه بر این زیست شناسان مولکولی، متابولیسم چربی بیش از 40 زن که تحت عمل جراحی به منظور کاهش وزن بدن قرار گرفته بودند را مورد بررسی قرار دادند. خاطرنشان می‌شود که آن دسته از بیمارانی که میزان متابولیسم چربی در آنها افزایش یافته بود به مدت چهار تا هفت سال پس از عمل، اضافه وزنی معادل با پیش از عمل پیدا کردند.

پیتر آرنر یکی از نویسندگان این تحقیق از دانشگاه کارولیناست اظهار داشت که "نتایج برای اولین بار نشان می دهد که فرآیندهای موجود در بافت چربی ، تغییر وزن بدن در دوران پیری را به گونه ای مستقل از سایر عوامل تنظیم می کنند. این ممکن است نشانگر درمان‌های جدید برای چاقی باشد."

گفتنی است که این مطالعه فرضیه‌ تسریع متابولیسم لیپیدها با افزایش فعالیت بدنی را که پیشتر مطرح شده بود تأیید کرد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала