تاکید روحانی بر استفاده از فرصت ها در تجارت آزاد با اتحادیه اوراسیا

© AP Photo / Iranian Presidency Office / تاکید روحانی بر استفاده از فرصت ها در تجارت آزاد با اتحادیه اوراسیا
تاکید روحانی بر استفاده از فرصت ها در تجارت آزاد با اتحادیه اوراسیا - اسپوتنیک ایران
Telegram
رئیس جمهور ایران بر استفاده حداکثری از فرصت‌ها و ظرفیت‌های ایجاد شده در پی پیوستن ایران به موافقتنامه اتحادیه اقتصادی اوراسیا تاکید کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مهر، الزامات و سازوکارهای اجرای موافقتنامه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در جلسه‌ای با حضور حسن روحانی، رئیس جمهور ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

اتحادیه اقتصادی اورآسیا  - اسپوتنیک ایران
اتحادیه اوراسیا و تجارت آزاد با ایران

در این جلسه که روز یکشنبه در دفتر رئیس جمهور ایران تشکیل شد، وزراء و مسئولین دستگاه‌های ذی‌ربط گزارشی از آخرین جزئیات برنامه ریزی برای اجرای موافقتنامه تجارت آزاد با اوراسیا ارایه کردند که بر مبنای آن مرکز تجارت و توسعه صادرات با منطقه اوراسیا در وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران تشکیل می‌شود.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در این جلسه با تاکید بر حداکثر استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌های ایجاد شده در پی پیوستن جمهوری اسلامی ایران به موافقتنامه اتحادیه اقتصادی اوراسیا، بر توسعه مناسبات اقتصادی با کشورهای منطقه، تکمیل و توسعه زیر ساخت‌ها و تسهیلات لازم بویژه در زمینه حمل و نقل دریایی و ریلی را حائز اهمیت توصیف کرد.

وی همچنین لزوم ترسیم تصویر روشن از نوع و حجم صادرات و واردات با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، ترسیم سازوکارهای عملیاتی دقیق به منظور رونق تولید و افزایش صادرات را مورد تاکید قرار داد.

بر این اساس، ایران از اوایل آبان ماه امسال رسماً وارد اتحادیه اقتصادی اوراسیا خواهد شد و برای نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که در یک موافقتنامه اقتصادی منطقه‌ای به شکل فعال وارد می‌شود.

مجموع حجم تجاری کشورهای عضو این اتحادیه در حال حاضر حدود 753 میلیارد دلار و بازاری با 200 میلیون جمعیت را شامل می‌شود که استفاده از این ظرفیت می‌تواند جهش و تحولی در مناسبات اقتصادی کشورمان ایجاد کند.

روسای جمهوری روسیه و ارمنستان از حسن روحانی دعوت کرده‌اند تا در اجلاس بعدی این اتحادیه که بزودی به میزبانی نخست وزیر ارمنستان و در ایروان برگزار خواهد شد، شرکت کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала