حذف صفر آیا منجر به افزایش تورم در ایران می شود؟

© REUTERS / Raheb Homavandiروایت جالب روحانی درباره علت اعلام تومان به عنوان واحد رسمی پول ایران
روایت جالب روحانی درباره علت اعلام تومان به عنوان واحد رسمی پول ایران  - اسپوتنیک ایران
Telegram
پروژه حذف صفر از پول ملی ایران اگر به شیوه درست عملیاتی نشود یک نوع عدم امنیت خاطر در مردم نسبت به پول و سرمایه آنها ایجاد خواهد کرذ.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، رئیس کل اسبق بانک مرکزی گفت: پروژه حذف صفر از پول ملی اگر به شیوه درست عملیاتی نشود خود تورم زاست. 

حذف 4 صفر از پول ملی ایران در مجلس یازدهم - اسپوتنیک ایران
حذف 4 صفر از پول ملی ایران در مجلس یازدهم

طهماسب مظاهری در مورد طرح حذف صفر از پول ملی اظهار کرد: حذف صفر یا به اصطلاح رفرم یا اصلاح پولی اقدامی است که هر کشوری برای جبران سیاست های تورمی خود در طی چند سال انجام می دهد.

وی افزود: در طول 50 سالی که از تصویب قانون پولی بانکی می گذرد ، سیاست های مالی منجر به  ایجاد تورم انباشته در اقتصاد شده است. براساس این قانون یک ریال باید معادل یک صدم گرم طلا باشد اما این امر صورت نگرفته است.

مظاهری با بیان اینکه حذف صفر که یک نوع اصلاح پولی است با سیاست های کنترل تورم خلط شده است، گفت:  مردم باید بدانند که اصلاح پولی اگر درست انجام شود نه سبب کاهش تورم و نه منجر به افزایش تورم خواهد شد اما اگر به شیوه درست عملیاتی نشد یک نوع عدم امنیت خاطر در مردم نسبت به پول و سرمایه آنها ایجاد خواهد کرد که خود تورم زاست.

وی در نهایت اعلام نمود که لایحه حذف صفر نمی تواند دو فوریتی باشد و نیاز به تامل و آرامش دارد تا  فرصت کافی توسط کارشناسان مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.

مدیرکل اسبق بانک مرکزی اضافه کرد: پول جدید باید در فرصت مناسب چاپ و در اختیار مردم قرار گیرد تا این تغییر سبب ناآرامی در جامعه نشود. اگر این طرح اگر به خوبی اجرا شود سهولت و آرامش خاطر در مبادلات تجاری و روزمره  برای مردم به همراه خواهد داشت .

گفتنی است، در هفته گذشته لایحه حذف چهار صفر از پول ایران به مجلس رفت.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала