مقام نظامی آمریکا: واشنگتن باید در برجام باقی می‌ماند

© Sputnik / Vladimir Astapkovich /  مراجعه به بانک تصاویر مقام نظامی آمریکا: واشنگتن باید در برجام باقی می‌ماند
مقام نظامی آمریکا: واشنگتن باید در برجام باقی می‌ماند - اسپوتنیک ایران
Telegram
رئیس فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا معتقد است که کشورش باید در توافق هسته‌ای با ایران باقی می‌ماند.

به گزارش اسپوتنیک، کنت مک‌کنزی، رئیس فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی‌ان‌ان اظهار داشت که واشنگتن می بایست در توافق هسته ای با ایران (برجام ) باقی می ماند.

ایران اعلام کرد در صورت عملی نشدن توافق هسته ای اقدام متقابل را در دستور کار قرار می دهد - اسپوتنیک ایران
سومین مرحله کاهش تعهدات ایران در قالب برجام

در تاریخ 8 مه، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد. کشورهای اروپایی از عضو برجام با این اقدام آمریکا مخالفت کرده و برای حفظ تبادلات تجاری خود با ایران، ساز وکار مالی جدید اینستکس را راه اندازی کردند.

به دنبال تشدید مواضع ضد ایرانی دولت آمریکا و تعلل اروپایی‌ها در اجرای وعده‌ها و تعهدات برجامی آنها، شورای عالی امنیت ملی ایران همزمان با سالروز خروج آمریکا از برجام با صدور بیانیه‌ای خطاب به کشورهای عضو این توافق اعلام کرد که ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می کند.

پیشتر نیز برخی از مقام های پیشین دولت آمریکا و کارشناسان و صاحب نظران این کشور اقدام واشنگتن درخصوص خروج از برجام را اشتباه ارزیابی کردند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала