الجزیره: سفر سعودی ها به تهران به معنای ناامیدی از آمریکاست

Telegram
اختلاف نظرهایی بین دولت های خلیج فارس در خصوص بحران در این منطقه وجود دارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از انتخاب ،  به دنبال اعلام توقیف نفت کش عراقی در آبهای خلیج فارس، برنامه «فراتر از خبر» شبکه الجزیره به بررسی پیامهای تهران، هدف جمهوری اسلامی از توقیف این نفت کش و همچنین، مسیر تنش ها در خلیج پرداخت.

در این برنامه ذکر می شود: در همین رابطه، امیر موسوی، مدیر مراکز مطالعات استراتژیک بر این عقیده است که پیام واضح ایران بااین اقدام، محکم کردن سیطره اش بر امنیت خلیج فارس، با همکاری هم پیمانانش در منطقه است. این در حالی است که گروههایی وجود دارند که دنبال وارد کردن ضربه به اقتصاد ایران، از طریق قاچاق بنزین هستند.

وی در خصوص خبر سفر هیات سعودی به ایران، به اضافه پالس های مثبتی که بین وزیر حج عربستان و رئیس سازمان حج ایران رد و بدل شد، بر این عقیده است که عربستان یقین پیدا کرده است که نمی تواند در بحرانهایش به آمریکا اتکا نماید.

موسوی افزود: آمریکا تنها به دنبال باجگیری از عربستان است و به این وسیله سعی دارد اقتصاد ریاض را به فرسایش بکشاند. در حالی که ایران می تواند وارد توافقی با ایالات متحده شده و به جای نابود شدن اقتصاد ان از سوی آمریکا، اموال و امنیت خود را حفظ کند.

سرنوشت ملوانان روس نفتکش انگلیسی - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
سرنوشت ملوانان روس نفتکش انگلیسی

 کینث کوتزمان، تحلیلگر اندیشکده خاورمیانه خاطر نشان می کند:« مشکل آمریکا آن است که جمع کردن هم پیمانانی برای حمایت از خطوط دریانوردی در خلیج فارس دشوار است».

پس از مخالفت آمریکا با گزینه جنگ، کوتزمان بر این عقیده است که دولتهای خلیج فارس تلاش می کنند برای کاهش تنش ها در منطقه اقدامی کنند. او تاکید کرد که دیپلماسی ایران به دلیل تغییر در مواضع عربستان و امارات، موفقیتهایی به دست آورده است.

وی تاکید می کند: تحریمها علیه ایران، نتیجه داده است؛ اما اروپا از عقب نشینی امریکا از توافق هسته ای خشنود نیست. در این بین، تهران به دنبال استفاده از ابوظبی و ریاض، برای میانجی گری با آمریکا و برطرف شدن تحریمهاست.

صالح المطیری، نویسنده و تحلیلگر سیاسی می افزاید که دولتهای خلیج فارس در مورد بحران موجود، اختلاف نظر دارند و برخی از آنها خواستار دخالت نظامی و مقابله با ایران هستند، برخی دیگر به اتش بس و صلح دعوت می کنند و عده ای دیگر نیزمی خواهد میانجی این بحران باشند. 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала