ایران باید از آمریکا به خاطر تحریم ظریف شکایت کند

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / محمد جواد ظریف
محمد جواد ظریف - اسپوتنیک ایران
Telegram
تحریم ظریف نقض منشور سازمان ملل متحد است و ایران باید از طریق دبیر کل سازمان ملل به صورت رسمی از آمریکا به خاطر تحریم ها شکایت کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه ،عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تبیین ابعاد حقوقی و بین‌المللی تحریم وزیر خارجه ایران بیان داشت: این موضوع را می‌توان از دو بعد منشور ملل متحد و معاهده مقر بررسی کرد که از هر دو نظر آمریکا کار خلاف‌ قانون انجام داده است.

این مقام تشریح کرد: اصل منشور ملل براساس دیپلماسی است که جنگ و تنبیه در منشور و سیاست‌های تحریمی در قالب فصل ۷ اشاره شده است. هرگونه جنبه‌های تصمیم‌گیری باید در قالب شورای امنیت صورت گیرد. کل منشور ملل بر پیشبرد دیپلماسی در دنیا تاکید دارد و در آن نقش وزرای خارجه را مورد تاکید قرار داده است.

 عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس توضیح داد: کنوانسیون‌های بین‌المللی مرتبط با این موضوع همچون ژنو و وین هم تاکید دارند که باید دیپلمات‌های کشورها از امکانات برای دیپلماسی برخوردار باشند که حتی در شرایط جنگ و دشمنی هم مذاکره ادامه پیدا کند، لذا مشخصا اقدام آمریکا در تحریم ظریف نقض منشور ملل و کنوانسیون‌های بین‌المللی مرتبط با منشور است.

فلاحت‌پیشه با اشاره به این موضوع که تحریم ظریف معاهده مقر را هم نقض کرده است، خاطر نشان کرد: طبق این معاهده میزبانی نیویورک برای هیات‌های دیپلماتیک به رسمیت شناخته شده و آنها اجازه ندارند تصمیم ملی درباره هیات‌های نمایندگی سایر کشورها اتخاذ کنند که این هیات‌ها با سازمان‌های بین‌المللی و جهانی ارتباط دارند. البته که پیش از این هم آمریکایی‌ها درباره هیات‌های کشورهای مختلف همچون ایران نقض عهد کرده که اوج این اقدام تحریم ظریف است.

وی بیان داشت که باید ایران در قالب معاهده مقر از دولت آمریکا شکایت کرده و درخواست حکم نماید. این شکایت باید به دبیرکل سازمان ملل داده شود تا از طریق نهادهای حقوقی و بین‌المللی موضوع پیگیری گردد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала