واکنش ناتو به توقیف نفتکش بریتانیایی در ایران

© AFP 2022 / Justin Tallisواکنش ناتو به توقیف نفتکش بریتانیایی در ایران
واکنش ناتو به توقیف نفتکش بریتانیایی در ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با انتشار بیانیه ای ایران را به تنش آفرینی متهم کرد.

به گزارش اسپوتنیک، پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) طی بیانیه‌ای به اقدامات اخیر ایران واکنش نشان داد و آن را چالشی برای آزادی دریانوردی در آب‌های بین‌المللی تلقی کرد.

شکایت انگلیس از ایران در شورای امنیت سازمان ملل - اسپوتنیک ایران
شکایت انگلیس از ایران به شورای امنیت سازمان ملل

در بخشی از بیانیه ناتو آمده؛ توقیف 2 کشتی تجاری در تنگه هرمز را محکوم می‌کنیم. از ایران می‌خواهیم که کشتی‌ها و خدمه آنها را فوراً آزاد کند.

در ادامه بیانیه ناتو تصریح شده که انگلیس به وضوح گفته که اولویتش حل مسئله از راه گفتگو و دیپلماسی است. ناتو از همه تلاش‌های دیپلماتیک برای حل این مسئله حمایت می‌کند. همه متحدان از رفتارهای ثبات‌زدای ایران نگران هستند.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که نه تنها ایران تایید کرده که فقط یک نفتکش انگلیسی به نام «اِستنا ایمپرو» را آنهم به دلیل برخورد با قایق صیادی، حادثه‌آفرینی، خاموش کردن سیستم موقعیت‌یاب و دفع پسماند نفتی توقیف کرده، بلکه رسانه‌های جهانی تایید کردند که کشتی دوم مورد نظر ناتو (مصدر) به مسیر خود در خلیج فارس بازگشته است.

گفتنی است جمعه شب گذشته، نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بنا به درخواست سازمان بنادر و امور کشتیرانی استان هرمزگان، کشتی انگلیس استِنا ایمپرو را به دلایلی که پیشتر ذکر شد؛ توقیف کرد.

این در حالی است که لندن با طرح شکایت در شورای امنیت مدعی شده که توقیف نقتکش در آب‌های دریای عمان صورت گرفته است نه خلیج فارس و هیچ مدرکی از برخورد آن با کشتی صیادی ایران وجود ندارد و لذا اقدام ایرانی‌ها در توقیف نفتکش مذکور غیرقانونی است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала