سرنگونی پهپاد ایرانی با کمک جدیدترین سلاح آمریکا؟

© AFP 2023 / Ebrahim Noroozi / سرنگونی پهپاد ایرانی با کمک جدیدترین سلاح آمریکا؟
سرنگونی پهپاد ایرانی با کمک جدیدترین سلاح  آمریکا؟ - اسپوتنیک ایران
Telegram
به ادعای پایگاه خبری Military ، ناو نیروی دریایی آمریکا با کمک جدیدترین سامانه برای انهدام پهپادها پهپاد ایرانی را سرنگون کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، Military می نویسد ناو نفربر Boxer به سامانه Marine Air Defense Integrated System (LMADIS) مجهز بوده است. این سامانه فناورهای اپتیک و الکترونیک را باعملکردهای رادار تلفیق می کند تا به کشف، تشخیص و سرکوب پهپادهای دشمن بپردازد.

پیشتر سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران اعلام کرد تهران هیچ پهپادی را نه در تنگه هرمز و نه در هیچ جای دیگر از دست نداده است.

​به گزارش اسپوتنیک، عراقچی ضمن تفسیر بیانیه دونالد ترامپ درباره سرنگونی یک پهپاد ایرانی در تنگه هرمز توسط نیروی دریایی ایالات متحده در توییتر نوشت:" ما هیچ پهپادی را نه در تنگه هرمز و نه در هیچ جای دیگر از دست نداده ایم. نگرانیم که نیروهای آمریکا پهپاد آمریکایی را به اشتباه ساقط کرده باشند!"

همچنین محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران اعلام کرده بود کشور وی از سرنگونی هیچ پهپاد خود خبر ندارد.

قبل از آن  دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده بود  که کشتی جنگی نیروی دریایی آمریکا پهپاد ایرانی را در تنگه هرمز نابود کرد.

رئیس جمهور آمریکا متذکر شد که پهپاد در حدود 900 متری از کشتی آمریکایی در تنگه هرمز پرواز می کرد. به گفته وی پهپاد امنیت کشتی آمریکایی را به خطر می انداخت. ترامپ دیگر کشورها را فراخواند از کشتی های خود محافظت بکنند.

ترامپ افزود:«این آخرین اقدام ایران در بین اقدامات تحریک آمیز و خصمانه زیاد ایران علیه کشتی هایی است که در آبهای بین المللی قرار دارند. آمریکا حق دفاع از پرسنل، منافع و تأسیسات خود را محفوظ می دارد».

در اعلامیه کتبی جاناتان هافمن سخنگوی رسمی وزارت دفاع آمریکا آمده است که این حادثه در ساعت 10.00 به وقت محلی رخ داد. باکسر در آبهای بین‌المللی در حال شناوری بود. پهپاد در فاصله خطرناکی به «باکسر» نزدیک شد. کشتی به حالت دفاعی درآمد و برای تأمین امنیت کشتی و خدمه خود دست به عملیات دفاعی علیه پهپاد زد.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала