مخالفت کنگره آمریکا با فروش تسلیحات به عربستان

© Sputnik / Igor Mikhalev /  مراجعه به بانک تصاویر در آمریکا نگران رشد احساسات طرفداری از روسیه هستند
در آمریکا نگران رشد احساسات طرفداری از  روسیه هستند - اسپوتنیک ایران
اشتراک
مجلس نمایندگان کنگره امریکا تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده با فروش بیش از 8 میلیارد دلار تسلیحات به عربستان سعودی برای بازداشتن تجاوز ایران مخالفت کرد.

به گزارش اسپوتنیک، روزنامه واشنگتن پست ضمن اعلام این خبر می نویسد دلیل مخالفت قانونگذاران آمریکایی با فروش تسلیحات به ریاض این بود که ممکن است از آنها علیه افراد غیر نظامی در یمن مورد استفاده قرا بگیرند و این تصمیم همچنین در رابطه با قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار ناراضی سعودی در استانبول در اکتبر 2018 گرفته شد.

خاطرنشان می شود که کاخ سفید به احتمال زیاد تصمیم قانونگذاران آمریکایی را وتو خواهد کرد.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا  در ماه مه تصمیم گرفت بدون تأئید کنگره به اردن، عربستان و امارات عربی متحده تسلیحات بفروشد. در آن زمان ترامپ تصمیم گرفت از حق فوق العاده خود برای پایان رساندن روند انعقاد 22 معامله "برای بازداشتن ایران و افزایش بنیه دفاعی شرکا" استفاده کند.

در یمن از سال 2014 درگیری داخلی ادامه دارد. در یک طرف این نزاع نیروهای حوثی عضو جنبش شیعه " انصارالله" و در طرف دیگر آن ارتش دولتی و شبه نظامیان وفادار به عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور یمن قرار دارند که مورد حمایت جامعه بین المللی است. از سال 2015 ائتلاف عربی به ریاست عربستان سعودی پشتیبانی نظامی از نیروهای دولتی را برعهده دارد. به نظر می رسد ، ایران از حوثی هایی که صنعا پایتخت یمن و بخش قابل توجهی از کشور را تحت کنترل دارند ، پشتیبانی می کند.

جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی که از سال 2017 در آمریکا تحلیلگر روزنامه واشنگتن پست بود، روز 2 اکتبر پس از ورود به سرکنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. پس از مدتی ابهام درباره این قضیه ، رسانه های دولتی عربستان سعودی روز 20 اکتبر گزارش دادند، خاشقجی در جریان نزاع با کارکنان سرکنسولگری جان خود از دست داده است.

دادستانی استانبول اعلام کرده ترور خاشقجی عمدی بوده و جسد وی پس از خفه کردن این روزنامه نگار تکه تکه شده و از بین رفته است. ترکیه از عربستان تقاضا می کند مقصران را تحویل داده و همچنین محل جسد خاشقجی را اطلاع دهد.

مقامات عربستان بارها اعلام کرده اند که تحقیقات جداگانه خود را درباره این قضیه انجام می دهند و مخالف تحقیقات بین المللی در اینباره با شرکت دیگر کشورها هستند. در رابطه با این قضیه 11 نفر در عربستان بازداشت شده و دادستانی این کشور برای 5 نفر از انها مجازات اعدام را درخواست کرده است. ریاض از تحویل مظنونان در این جنایت به ترکیه برای تحقیقات قضایی امتناع ورزیده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала