ظریف: ضرورتی به خروج ایران از برجام وجود ندارد

© AP Photo / Petr David Josekدیدار ظریف با رئیس دفتر سیاسی طالبان
دیدار ظریف با رئیس دفتر سیاسی طالبان  - اسپوتنیک ایران
Telegram
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران اعلام کرد لازم نیست ایران از توافق هسته ای برجام خارج شود اما درجه اجرای آن وابسته به اقدامات شرکا متفاوت خواهد بود.

به گزارش اسپوتنیک، ظریف در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری تاس گفت:" ضرورتی به خروج ما از برجام وجود ندارد. مکانیزم حل و فصل اختلافات در برجام وجود دارد و ما انرا مدتی قبل به کار انداختیم. وزیر خارجه ایران توضیح داد:" ما وابسته به میزان اجرای برجام از سوی طرف دیگر می توانیم سطح اجرای آنرا یا پائین یا بالا ببریم".

مسئله هسته ای ایران پس از خروج یکجانبه امریکا از برجام به شدت رو به وخامت گرائید.

هشتم ماه مه سال گذشته ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند.  آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.

روابط واشنگتن و تهران پس از بیانات اخیر مقامات جمهوری اسلامی درباره متوقف کردن برخی از اقدامات در چارچوب برجام متشنج تر شده است. دیرتر حسن روحانی ، رئیس جمهور ایران 60 روز به کشورهای اروپایی عضو برجام مهلت داد تا طی این مدت تعهدات بانکی و نفتی خود در برابر جمهوری اسلامی را اجرا کنند. روحانی نامه هایی با این موضوع را برای رهبران بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین نوشت. به دنبال آن تهران غنی سازی اورانیوم به میزان بیشتر از 3.67 % را آغاز کرده و ذخایر فلوراید اورانیوم  (UF6) خود از سطح مجاز 300 کیلوگرم طبق برجام بالاتر برد.

توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.


نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала