ارزیابی لاوروف از عملکرد اینستکس

© Sputnik / Maksim Blinov /  مراجعه به بانک تصاویر ارزیابی لاوروف از عملکرد اینستکس
ارزیابی لاوروف از عملکرد اینستکس - اسپوتنیک ایران
Telegram
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه امروز در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد تا به حال فقط چند میلیون دلار پرداخت از طریق مکانیزم محاسبات بین اتحادیه اروپا و ایران موسوم به اینستکس انجام شده که در واقع ناچیز و هیچ است.

به گزارش اسپوتنیک، لاوروف گفت:" فعلاً اینستکس  فقط می تواند به تحویل کالاهای انسانی همچون مواد غذایی و دارو خدمات ارائه دهد که بدون این هم آمریکاییان آنها را کالاهای ممنوعه اعلام نکرده اند. طوری که در دیدار پریروزبا مارکوس ادر، نماینده اتحادیه اروپا در روسیه مطلع شدم تا به حال چند میلیون دلار پرداخت از این طریق انجام شده است. البته این رقم در مقایسه با تعهدات شرکای ایران در چارچوب برجام که خریداری بدون ممانعت نفت ایران و حواله بدون مانع پرداخت های مربوط به بهای این ماده انرژی زا را در نظر می گیرند، هیچ است".

ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری موسوم به «اینستکس» توسط آلمان، فرانسه و انگلیس، اوایل فوریه سال ۲۰۱۹ (بهمن ۱۳۹۷) نهایی و ثبت شد؛ اما از آن روز تا به حال هنوز این ساز و کار کاملاً عملیاتی نشده است.

هدف این ساز و کار ادامه تجارت بین اعضای اتحادیه اروپا و ایران علی رغم تحریم های آمریکا از زمان خارج شدن ترامپ از برجام در ماه مه سال 2018 است .


نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала