ترامپ جنگ با ایران را نمی‌خواهد

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / محمد جواد ظریف
محمد جواد ظریف - اسپوتنیک ایران
Telegram
اطرافیان ترامپ مخالف جنگ با ایران نیستند اما رئیس جمهور آمریکا تمایلی به آغاز جنگ با ایران ندارد.

به گزارش اسپوتنیک، محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «ان بی سی» اعلام نمود که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا  نمی خواهد وارد جنگ با ایران بشود، اما اطرافیان او مخالفتی با آغاز جنگ با ایران ندارند.

ظریف در این خصوص گفت:«فکر نمی‌کنم ترامپ مایل به جنگ با ایران باشد. اما اطرافیان او دلشان چیز دیگری می‌خواهد. ترامپ تحت فشار است اما تلاش اطرافیانش برای تأثیرگذاری بر تصمیم او منجر به شکست خواهد شد، زیرا احتیاط غلبه خواهد کرد. ایران کشوری بزرگ و مغرور است و ما حملات نظامی را بی جواب نمی‌گذاریم».

ایران در سال 2015 در قالب توافقنامه هسته‌ای وین (برجام) پذیرفت که بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کند و طرف دیگر مذاکرات یعنی کشورهای موسوم به 1+5 (شامل5 عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد+آلمان) نیز قبول کردند که در مقابل این اقدام ایران، تحریم‌های وضع‌شده علیه این کشور را لغو کنند.

در تاریخ 8 مه، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.

روابط واشنگتن و تهران پس از بیانات اخیر مقامات جمهوری اسلامی درباره متوقف کردن برخی از اقدامات در چارچوب برجام متشنج تر شده است. دیرتر حسن روحانی ، رئیس جمهور ایران 60 روز به کشورهای اروپایی عضو برجام مهلت داد تا طی این مدت تعهدات بانکی و نفتی خود در برابر جمهوری اسلامی را اجرا کنند. روحانی نامه هایی با این موضوع را برای رهبران بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین نوشت.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала