تلاش حداکثری ترکیه برای رهایی از تحریم های آمریکایی علیه ایران

© AP Photo / Iranian Presidency Officeتلاش حداکثری ترکیه برای رهایی از تحریم های آمریکایی علیه ایران
تلاش حداکثری ترکیه برای رهایی از تحریم های آمریکایی علیه ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
محمد فرازمند سفیر ایران در آنکارا در گفتگو با خبرنگار اسپوتنیک در خصوص تحریم های ضد ایرانی واشنگتن، تاثیر آنها بر روابط ایران و ترکیه و همچنین چشم انداز های توسعه روند مذاکره آستانه درباره سوریه توضیح داد.

به گزارش اسپوتنیک، سفیر ایران در ترکیه خاطر نشان کرد: " ترکیه کشور دوست و مستقلی است که بارها اعلام کرده است تحریم های ناعادلانه علیه ایران را نمی پذیرد و نمی خواهد بخشی از مکانیزم تحریمی علیه کشور دوست باشد. تحریم های ناعادلانه وضع شده توسط آمریکا پس از خروجش از برجام، نه تنها بر ملت ایران بلکه بر تمامی کشورهای مستقلی که خواستار روابط عادی تجاری با ایران هستند، تاثیر منفی می گذارد. ترکیه که بخش اعظمی از نیاز انرژی خود را به واسطه ایران تامین می کند به طور مستقیم عواقب تحریم های ضد ایرانی را حس می کند. در عین حال ما می بینیم که ترکیه حداکثر تلاش خود را برای آزاد سازی از تحریم های نادرست در تجارت منابع انرژی با ایران انجام می دهد. "

فرازمند همچنین یادآوری کرد که در جریان دیدار وزیر امور خارجه ترکیه به ایران در ماه ژوئن بین طرفین یادداشت تفاعم امضاء شد که در آن همکاری ایران و ترکیه توسعه یابد و تحت فشار و تاثیر کشور ثالث قرار نگیرد. سفیر ایران بیان داشت: " سفر چاووش اغلو به اصفهان به معنای ادامه ملاقات های دیپلماسی و تماس ها بین دو کشور است. در جریان این سفر امضای طرح تضمین تماس ها و همکاری ها بین وزرای خارجه دوکشور و یادداشت تفاهم مربوط به درک متقابل امضاء شد. طبق این سند برنامه های همکاری بین ایران و ترکیه عملی شده و در زمان مشخص شده اجرای خواهد شد بدون آنکه کشور ثالث روی آن تاثیر بگذارد."

فرازمند ضمن یادآوری این نکته که در سال 2017 ، 44 درصد واردات نفت ترکیه از ایران بود، و ماهانه به طور متوسط یک میلیون نفت وارد می شد، خاطر نشان کرد: ایران و ترکیه کار را برای دفاع از منافع مردم دو کشور و کمتر کردن خسارت های تحریم ها ادامه می دهند. البته بخش خصوصی و از جمله حوزه بانکی و انرژی به کارهای محتاطانه تری نیاز مند است . در عین حال مهم است که کشورها ضمن حمایت از منافع خود سعی دارند که بخش خصوص حداقل خسارت را ببیند و نمی خواهند کورکورانه تحریم های یکجانبه بازیگران جهانی را اجرا کنند. "  

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала