موگرینی در بغداد مذاکرات با ایران را بررسی می‌کند

© AFP 2022 / Thierry Charlierفدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا  - اسپوتنیک ایران
Telegram
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برای مذاکرات با مقامات عراق در باره فرایند مذاکره با ایران در باره معامله هسته‌ای وارد عراق شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از شبکه تلویزیونی «السمریه»، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای مذاکرات با مقامات عراق در باره فرایند مذاکره با ایران در باره معامله هسته‌ای وارد عراق شد.

سخنگوی وزارت امورخارجه عراق در این خصوص گفت:«هر دو طرف تعهدات متقابل در رابطه با برقرای صلح و ثبات در خاورمیانه را رعایت می‌کنند، دوستی پایدار، آنها را با هم متحد می‌کند که در سالهای اخیر از طریق همکاری متقابل در جهت نابودی گروه تروریستی «داعش» (سازمان تروریستی ممنوعه در روسیه)محکم‌تر شده است».

استقلال روابط تجاری ایران و عراق از تصمیم دولت‌ها - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
استقلال روابط تجاری ایران و عراق از تصمیم دولت‌ها

به گفته وی اتحادیه اروپا 1 میلیارد و 200 میلیون  یورو از سال 2014 در قالب همکاری استراتژیک با عراق برای کمک های بشردوستانه، توسعه و امنیت عراق اختصاص داده است.

عراق متحد تهران در منطقه است و سعی می کند نقش میانجی را در روابط بین ایران و آمریکا در اختلاف بین آنها ایفا کند.

گفتنی است، روابط آمریکا و ایران پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ تیره تر شده است. رئیس جمهورآمریکا ایران را به برهم زدن ثبات در منطقه و حمایت از تروریسم جهانی متهم می کنند. رهبران ایران در پاسخ ضمن رد این اتهامات قول داده اند در برابر فشار واشنگتن تسلیم نشده و به دنبال کردن خط مشی سیاسی مستقل خود ادامه دهند.

در تاریخ 8 مه، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا چندی پیش در اقدامی مغایر قوانین بین‌المللی با انتشار بیانیه‌ای، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که بخشی از نیروهای رسمی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران است، در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی قرار داد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала