نامزد پیشتاز حزب دموکرات آمریکا : اگر رئیس‌جمهور شوم برجام را تمدید می‌کنم

© AP Photo / Winslow Townson / نامزد پیشتاز حزب دموکرات آمریکا : اگر رئیس‌جمهور شوم برجام را تمدید می‌کنم
نامزد پیشتاز حزب دموکرات آمریکا : اگر رئیس‌جمهور شوم برجام را تمدید می‌کنم - اسپوتنیک ایران
Telegram
نامزد پیشتاز حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا گفته در صورتی که موفق شود وارد کاخ سفید شود توافق هسته‌ای با ایران را تقویت و تمدید خواهد کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مثلث آنلاین، جو بایدن، نامزد پیشتاز حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا پنجشنبه از برنامه‌های خود در زمینه سیاست خارجی که آنها را در صورت موفقیت در ورود به کاخ سفید به عنوان رئیس‌جمهور اجرایی خواهد کرد رونمایی کرد.

بایدن در بخشی از برنامه‌های خود که روی وب‌سایتش قرار داده به توافق هسته‌ای ایران (برجام) پرداخته و گفته در صورتی که ایران به پایبندی به برجام «بازگردد» او هم آمریکا را مجدداً به این توافق بازخواهد گرداند، اما توافق را «تقویت» کرده و برخی مفاد آن را «تمدید» خواهد کرد.

بایدن که در زمان حصول برجام معاون «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور  سابق آمریکا بود درباره برنامه‌های خود در خصوص برجام تصریح کرده است: «توافق هسته‌ای ایران که در دولت اوباما-بایدن همراه با شریکان ما و سایر قدرت‌های جهان بر سر آن مذاکره شد راه دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را مسدود کرد.»

در ادامه این سند آمده است: «در صورتی که تهران به پایبندی به این توافق بازگردد، بایدن آمریکا را مجدداً به این توافق بازخواهد گرداند و همزمان با مقابله موثرتر با دیگر فعالیت‌های مخرب ایران از دیپلماسی قاطع و حمایت متحدان آمریکا برای تقویت و تمدید این توافق استفاده خواهد کرد.»

با آنکه بایدن توضیح بیشتری درباره «تقویت» و «تمدید» برجام نداده، اما از یک نگاه می‌تواند به معنی نزدیک شدن به دیدگاه کسانی باشد که برجام را توافقی «ضعیف» توصیف کرده و خواستار دائمی کردن محدودیت‌های ایران در آن شده‌اند.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا اردیبهشت‌ماه سال گذشته پس از مدت‌ها حمله به برجام و توصیف آن به عنوان توافقی «ضعیف» و «ناقص» کشورش را از این توافق خارج و تحریم علیه ایران را احیا کرد. ترامپ بارها از برجام به دلیل نپرداختن به تمامی زمینه‌های اختلاف با ایران و منقضی شدن برخی محدودیت‌ها علیه ایران در توافق هسته‌ای انتقاد کرده بود.

پیش از این  «کامالا هریس»، یکی دیگر از نامزدهای حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا هم گفته در صورتی که بتواند وارد کاخ سفید شود کشورش را به توافق هسته‌ای «برجام» بازخواهد گرداند، اما به دنبال گنجاندن مفاد موشکی در آن هم خواهد بود.

هریس در مصاحبه‌ای با تلویزیون «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» که ۳۰ خرداد پخش شد گفت: «به دنبال توسعه دادن آن (برجام) هم خواهم بود. اگر بخواهم صادق باشم، دوست دارم این توافق آزمایش‌های موشک‌های بالیستیک [ایران] را هم پوششدهد.»

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала