ریابکوف: خطر رویارویی مستقیم در اطراف ایران افزایش یافته است

© Sputnik / Mikhail Voskresenskiy /  مراجعه به بانک تصاویر سرگی ریابکوف، معاون وزیر امورخارجه روسیه
سرگی ریابکوف، معاون وزیر امورخارجه روسیه - اسپوتنیک ایران
Telegram
سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد خطر رویارویی مستقیم در اطراف ایران در رابطه با رویدادهای اخیر در منطقه افزایش یافته است.

به گزارش اسپوتنیک، ریابکوف به خبرنگاران گفت:"اوضاع بسیار نگران کننده است. ما داریم یقین پیدا می کنیم که اخیراً خطر رویارویی مستقیم تا آن حّد شدت پیدا کرده که پیش بینی پیشرفت آتی رویدادها هر چه دشوارتر می شود".

معاون وزیر خارجه روسیه افزود:" دلیل این وضع قابل درک است. این خط مشی هدفمند واشنگتن در راستای متشنج کردن (اوضاع در اطراف ایران) است".

پیشتر وزارت دفاع بریتانیا تأئید کرد که شناورهای ایرانی تلاش کردند یک نفتکش بریتانیایی را در تنگه هرمز متوقف کنند.

این مطلب را شبکه رادیویی ال بی سی اطلاع داده است.

این رادیو اعلام کرد خدمه نفتکش توانست آنرا از تنگه هرمز عبور دهد.

این درحالی است که روابط عمومی منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران ادعای منابع آمریکایی مبنی بر تلاش شناورهای نیروی دریایی سپاه برای توقیف نفتکش انگلیسی در خلیج فارس را تکذیب کرد.

پیشتر یک مسئول پنتاگون مدعی شده بود  که «پنج قایق که احتمالا ایرانی بودند به یک نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز نزدیک شدند».

مسئول آمریکایی افزود:«این قایق‌ها از نفتکش خواستند در آبهای ایران متوقف شود اما پس از هشدار کشتی جنگی انگلیس عقب نشینی کردند».

وی در ادامه مدعی شد که قایق‌های مسلح ایرانی روز چهارشنبه تلاش کردند تا یک نفتکش انگیسی را در آبهای خلیج فارس توقیف کنند، ولی یک ناو سلطنتی انگلیس مانع از این کار شد.

سی ان ان به نقل از دو مقام آمریکایی مدعی شده بود  ایرانی‌ها به نفتکش انگلیسی «هریتیج» که در حال گذر به سوی تنگه هرمز بود دستور دادند تا مسیر خود را تغییر دهد و در نزدیکی آب‌های ایران متوقف شود.

بر اساس گزارش، این شبکه یک کشتی آمریکایی از این صحنه فیلم گرفت ولی کشتی اچ ام اس مونتروس که در حال اسکورت کردن نفتکش بود، سلاح های خود را به سوی قایق ها نشانه رفت و به آنها هشدار داد بازگردند.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز چهارشنبه درباره پیامدهای توقیف یکی از نفتکش های ایران در تنگه جبل الطارق هشدار داده بود.

روحانی در سخنانی در کابینه که در تلویزیون دولتی پخش می شد، گفت:من به انگلیس هشدار می دهم که شما روندی غیر ایمن را آغاز کرده اید و بعدها شاهد پیامدهای این کار خواهید بود.

نفتکش ۳۳۰ متری گریس یک که قادر است دو میلیون بشکه نفت حمل کند روز پنجشنبه توسط پلیس و افسران گمرک جبل الطارق توقیف شد.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала