فراخوان کرملین به تامین آزادی کشتیرانی در خلیج فارس

© Sputnik / Sergey Guneev /  مراجعه به بانک تصاویر فراخوان کرملین به تامین آزادی کشتیرانی در خلیج فارس
فراخوان کرملین به تامین آزادی کشتیرانی در خلیج فارس  - اسپوتنیک ایران
Telegram
کرملین در رابطه با حادثه رخ داده برای نفتکش بریتانیایی در منطقه خلیج فارس همه را به خویشتن داری، حل و فصل اوضاع فعلی از طریق گفتگو و تامین آزادی کشتیرانی در این منطقه مهم برای اقتصاد جهانی فرا می خوانند.

به گزارش اسپوتنیک، دمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه ضمن بیان این مطلب گفت:" ما با دقت مراقب اخبار  مربوط به اوضاع در منطقه خلیج فارس هستیم".

پسکوف افزود:" ما در هر حال معتقدیم  آزادی کشتیرانی در خلیج فارس و تنگه هرمز که برای هم اقتصاد جهانی و هم  اوضاع اقتصادی در جهان دارای اهمیت فوق العاده زیادی است، باید بدون قید و شرط تامین شود".

سخنگوی ریاست جمهوری روسیه همه طرفها را به خویشتن داری و  حل و فصل مسائل مورد اختلاف از طریق گفتگو فرا خواند.

پیشتر وزارت دفاع بریتانیا تأئید کرد که شناورهای ایرانی تلاش کردند یک نفتکش بریتانیایی را در تنگه هرمز متوقف کنند.

این مطلب را شبکه رادیویی ال بی سی اطلاع داده است.

این رادیو اعلام کرد خدمه نفتکش توانست آنرا از تنگه هرمز عبور دهد.

این درحالی است که روابط عمومی منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران ادعای منابع آمریکایی مبنی بر تلاش شناورهای نیروی دریایی سپاه برای توقیف نفتکش انگلیسی در خلیج فارس را تکذیب کرد.

پیشتر یک مسئول پنتاگون مدعی شده بود  که «پنج قایق که احتمالا ایرانی بودند به یک نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز نزدیک شدند».

مسئول آمریکایی افزود:«این قایق‌ها از نفتکش خواستند در آبهای ایران متوقف شود اما پس از هشدار کشتی جنگی انگلیس عقب نشینی کردند».

وی در ادامه مدعی شد که قایق‌های مسلح ایرانی روز چهارشنبه تلاش کردند تا یک نفتکش انگیسی را در آبهای خلیج فارس توقیف کنند، ولی یک ناو سلطنتی انگلیس مانع از این کار شد.

سی ان ان به نقل از دو مقام آمریکایی مدعی شده بود  ایرانی‌ها به نفتکش انگلیسی «هریتیج» که در حال گذر به سوی تنگه هرمز بود دستور دادند تا مسیر خود را تغییر دهد و در نزدیکی آب‌های ایران متوقف شود.

بر اساس گزارش، این شبکه یک کشتی آمریکایی از این صحنه فیلم گرفت ولی کشتی اچ ام اس مونتروس که در حال اسکورت کردن نفتکش بود، سلاح های خود را به سوی قایق ها نشانه رفت و به آنها هشدار داد بازگردند.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز چهارشنبه درباره پیامدهای توقیف یکی از نفتکش های ایران در تنگه جبل الطارق هشدار داده بود.

روحانی در سخنانی در کابینه که در تلویزیون دولتی پخش می شد، گفت:من به انگلیس هشدار می دهم که شما روندی غیر ایمن را آغاز کرده اید و بعدها شاهد پیامدهای این کار خواهید بود.

نفتکش ۳۳۰ متری گریس یک که قادر است دو میلیون بشکه نفت حمل کند روز پنجشنبه توسط پلیس و افسران گمرک جبل الطارق توقیف شد.

 

 


نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала