ارائه طرح اعمال محدودیت ها برای عربستان در آمریکا

© Photo / Ttarasiukپیش نویس قطعنامه استیضاح بایدن به کنگره آمریکا تقدیم شد
پیش نویس قطعنامه استیضاح بایدن به کنگره آمریکا تقدیم شد - اسپوتنیک ایران
اشتراک
سناتورهای آمریکایی عضو هر دو حزب بزرگ در این کشور طرح قانونی اعمال محدودیت ها برای عربستان سعودی در رابطه با قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار عربستانی مخالف و اوضاع در یمن را عرضه کردند.

به گزارش اسپوتنیک، این طرح در وبسایت سنای امریکا به چاپ رسیده است.

سناتورهای آمریکایی از رهبری ایالات متحده تقاضا می کنند در روابط خود با عربستان، ارزیابی چگونگی رعایت حقوق بشر در این کشور و همچنین عملیات ریاض در یمن تجدید نظر کند. سند مربوطه امتناع از صدور روادید آمریکا برای مقامات دولت عربستان، اعمال محدودیت در دسترسی به دارایی و اموال عربستان  در امریکا و اعتبار جوازهای هواپیمایی را در نظر می گیرد اما به تحویل تسلیحات مربوط نمی شود.

جیم ریچ، یکی از تهیه کنندگان طرح قانونی از طرف حزب جمهوری خواه در توییتر نوشت:" رفتار عربستان سعودی باید تغییر کند".

طوری که رسانه ها می نویسند ممکن است کمیته امور خارجی سنای آمریکا هفته آینده طرح قانونی پیشنهادی فوق الذکر را بررسی کند.

جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی که از سال 2017 در آمریکا تحلیلگر روزنامه واشنگتن پست بود، روز 2 اکتبر پس از ورود به سرکنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. پس از مدتی ابهام درباره این قضیه ، رسانه های دولتی عربستان سعودی روز 20 اکتبر گزارش دادند، خاشقجی در جریان نزاع با کارکنان سرکنسولگری جان خود از دست داده است.

دادستانی استانبول اعلام کرده ترور خاشقجی عمدی بوده و جسد وی پس از خفه کردن این روزنامه نگار تکه تکه شده و از بین رفته است. ترکیه از عربستان تقاضا می کند مقصران را تحویل داده و همچنین محل جسد خاشقجی را اطلاع دهد.

مقامات عربستان بارها اعلام کرده اند که تحقیقات جداگانه خود را درباره این قضیه انجام می دهند و مخالف تحقیقات بین المللی در اینباره با شرکت دیگر کشورها هستند. در رابطه با این قضیه 11 نفر در عربستان بازداشت شده و دادستانی این کشور برای 5 نفر از انها مجازات اعدام را درخواست کرده است. ریاض از تحویل مظنونان در این جنایت به ترکیه برای تحقیقات قضایی امتناع ورزیده است.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала