چینی ها خواهان ماینینگ رمزارز در ایران هستند

© Sputnik / Evgeniy Biyatov /  /  مراجعه به بانک تصاویر اعلام دیدگاه بنیانگذار مایکروسافت نسبت به بیت کوین
اعلام دیدگاه  بنیانگذار مایکروسافت نسبت به بیت کوین  - اسپوتنیک ایران
Telegram
رئیس انجمن بلاکچین ایران گفت: چینی‌ها خواهان راه‌اندازی مزارع ارزرمز در مناطق آزاد ایران شده‌اند که نکته مهم در این میان مسئله انتقال سرمایه به کشور است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از اقتصاد نیوز، محمد شرقی در نشستی خبری با اشاره به اینکه قانون مدونی برای صنعت بلاکچین در ایران وجود ندارد، گفت: طبق ماده دو قانون تجارت الکترونیک انجام امور مربوط به ماینرهای رمزارزها بلامانع است. این در حالی است که در برخی مواقع دستگاه‌ها را پلمب و ضبط می‌کنند بنابراین می‌توان گفت در این زمینه برخوردهای سلیقه‌ای وجود دارد اما متولی خاصی ندارد.

وی ادامه داد: واحدهای ماینینگ از وزارت ارتباطات مجوز دریافت کرده‌اند و طبق این مجوز فعالیت می‌کنند. اما با توجه به شرایط کنونی به نظر می‌رسد باید قانون‌گذاری تسریع شود. این در حالی است که نرخ اعلام شده برای محاسبه تعرفه برق دستگاه‌های ماینینگ حدود ۷ سنت در نظر گرفته شده که البته هنوز به تایید نرسیده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه اگر صنعت بلاکچین را به رسمیت بشناسیم باید روند انجام آن را تسهیل کنیم، اظهارکرد: درحال‌حاضر تعرفه برق واحدهای ماینینگ ارزرمزها معادل تعرفه برق تجاری که بالاترین تعرفه کشور است محاسبه می‌شود.

به گفته شرقی، به تازگی و پس از گذشت دو سال از فعالیت این واحدها وزارت نیرو پرونده مصرف برق آنها را مورد بررسی قرار داده و محور محاسبه تعرفه برق آنها را طبق برق تجاری محاسبه کرده و بدون ابلاغ قبلی طی مدت ۵ روزه خواهان تسویه نقدی آن شده است.

رئیس انجمن بلاکچین ایران کل تلفات شبکه برق کشور را حدود ۱۰.۵ درصد بر اساس اعلام رسمی وزارت نیرو دانست و افزود: کل اتلاف شبکه برق ایران بیش از مصرف برق شبکه کل ماینینگ در جهان است و اگر کل دنیا خواهان فعالیت ماینینگ در ایران باشند تنها ۱۲ درصد از برق کشور را مصرف می‌کنند البته آمار دقیقی برای ماینینگ در کشور وجود ندارد اما طبق اعلام توانیر ۱۴۸ هزار دستگاه استخراج‌کننده ارزرمزها در ایران فعالیت می‌کنند که با توجه به میزان مصرف برق این دستگاه‌ها باید گفت میزان مصرف کل آنها حدود نیم درصد از مصرف برق کشور است.

شرقی با تاکید بر اینکه وجود چالش‌ها و کمبوددر صنعت برق را به رسمیت می‌شناسیم، تصریح کرد: با توجه به رشد ۷ درصدی پیک مصرف برق در امسال نمی‌توان تمام سهم این رشد را نتیجه فعالیت ماینرها دانست.

وی با اشاره به اینکه تعرفه‌ای برای واردات دستگاه‌های ماینر در گمرکات نداشتیم، توضیح داد: در نتیجه این خلاء قانونی و همچنین برخورد سلیقه‌ای گمرکات کشور دولت از دریافت ۳۶۰ میلیارد تومان تعرفه واردات که فعالان و سرمایه‌گذاران این حوزه مایل به پرداخت آن بودند محروم شد. در نتیجه چنین روند ناقصی شاهد واردات از مبادی نادرست به کشور بودیم.

این فعال بخش خصوصی گفت: در بسیاری از مواقع شاهد برخوردهای امنیتی و قضایی با واحدهای ماینینگ ارزرمزها هستیم که باید فرار سرمایه‌گذاری و محرومیت کشور از ارزآوری این فعالیت را یکی از نتایج چنین برخوردهایی دانست. از سوی دیگر نگرانی در شرایطی ایجاد می‌شود که بهره‌برداری از ماینرها وارد منازل شود. این در حالی است که دولت می‌تواند با تدوین قانون شفافی حتی اقدام به جذب سرمایه‌های خرد مردمی کند.

شرقی با اشاره به اینکه هیچ آمار رسمی برای مزارع ارزرمزها در ایران در دست نیست، افزود: نرخ امروز بیت کوین ۱۲ هزار و ۷۰۰ تا ۱۲ هزار و ۸۰۰ دلار است در حالی که نرخ دیروز آن ۱۱ هزار دلار بود. شاخص‌های بسیاری بر نرخ بیت کوین تاثیرگذار است. یکی از دلایلی که موجب کاهش نرخ بیت کوین می‌شود را می‌توان افزایش هزینه‌های ماینینگ دانست.

طبق گفته‌های این مقام مسئول، چینی‌ها خواهان راه‌اندازی مزارع ارزرمز در مناطق آزاد ایران شده‌اند که نکته مهم در این میان مسئله انتقال سرمایه به کشور است. درحال‌حاضر تعرفه برق پرداختی مزارع ماینینگ ارزرمز معادل ۲ سنت است.

وی در پاسخ به پرسش مهر در ارتباط با اینکه آیا امکان استفاده از ژنراتور برای تولید برق مورد نیاز مزارع ماینینگ ارزرمزها وجود دارد، توضیح داد: امکان استفاده از ژنراتورها به صورت جزیره‌ای برای یک مزرعه وجود ندارد و این ژنراتورها باید در نهایت به شبکه توزیع برق متصل شده و برق مورد نیاز را دریافت کنند.

شرقی علت استفاده بیشتر از رمزارزها در کشورهای توسعه یافته را مازاد تولید برق آنها عنوان کرد و گفت: در چین، روسیه و کانادا این فعالیت نه تایید شده و نه مخالفتی با آن وجود دارد به این ترتیب روند انجام آن در حال توسعه و حمایت است. این در حالی است که نرخ دستگاه‌های داخلی ایران دو برابر نرخ جهانی آن است و به جرات می‌توان گفت در ایران زیرساخت‌های لازم برای فعالیت بیت کوین وجود ندارد.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала