برگزاری نشست کمیسیون برجام

© Photo / IRNAعباس موسوی، سخنگوی رسمی وزارت خارجه ایران
عباس موسوی، سخنگوی رسمی وزارت خارجه ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
موسوی: نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام در اواخر ژوئیه برگزار خواهد شد و زمان و مکان آن متعاقبا اعلام می‌شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام نمود که در روزهای آینده بار دیگر مشاور دیپلماتیک امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه به تهران سفر می‌کند.

وی تاکید کرد:«ما گام سوم  را در راستای اجرای کاهش تعهدات برجامی بعد از اتمام 60 روز دوم بر می‌داریم و اگر طرف‌های مقابل برجام در این مدت به تعهدات خود به صورت جدی عمل نکنند و صرفا  همچنان به گفتار درمانی اکتفا کنند ما گام سوم را محکم‌تر و قاطع‌تر برخواهیم داشت».

اولتیماتوم جدید ایران به اروپا - اسپوتنیک ایران
اولتیماتوم جدید ایران به اروپا

ایران در سال 2015 در قالب توافقنامه هسته‌ای وین (برجام) پذیرفت که بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کند و طرف دیگر مذاکرات یعنی کشورهای موسوم به 1+5 (شامل5 عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد+آلمان) نیز قبول کردند که در مقابل این اقدام ایران، تحریم‌های وضع‌شده علیه این کشور را لغو کنند.

در تاریخ 8 مه، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.

روابط واشنگتن و تهران پس از بیانات اخیر مقامات جمهوری اسلامی درباره متوقف کردن برخی از اقدامات در چارچوب برجام متشنج تر شده است. دیرتر حسن روحانی ، رئیس جمهور ایران 60 روز به کشورهای اروپایی عضو برجام مهلت داد تا طی این مدت تعهدات بانکی و نفتی خود در برابر جمهوری اسلامی را اجرا کنند. روحانی نامه هایی با این موضوع را برای رهبران بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین نوشت.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала