گزارش و تحلیل

محمد کاظم سجادپور: آمریکایی‌ها خطوط قرمر ایران را می‌دانند

© AFP 2022 / Carlos Barriaاسپر: آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست، اما آماده تامین امنیت منطقه است
اسپر: آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست، اما آماده تامین امنیت منطقه است - اسپوتنیک ایران
Telegram
تنشها بین ایران و آمریکا در شرایط فعلی به جنگ منجر نخواهد شد. آمریکایی‌ها با خطوط قرمز منطقه آشنا هستند.

سید محمد کاظم سجادپور، معاون امور خارجه ایران، رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران، استاد تمام در رشته روابط بین‌الملل و عضو هیئت علمی دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه در مصاحبه با اسپوتنیک در حاشیه سومین دور گفتگوهای تخصصی ایران و روسیه "والدای" در باره ادامه تنشها بین ایران و آمریکا، تاثیر تحریمها بر اقتصاد کشور، همکاری ایران با کشورهای دیگر در مقابل فشار روزافزون آمریکا را مورد بحث و بررسی قرار داد.

آیا تنش‌ها بین ایران و آمریکا به چه جنگ خواهد انجامید؟ 

اتحادیه اروپا:تحریم های آمریكا علیه ایران را به رسمیت نمی شناسیم - اسپوتنیک ایران
اتحادیه اروپا: تحریم های آمریكا علیه ایران را به رسمیت نمی شناسیم

با توجه به شرایط، تنش هایی وجود دارد، اما به نظر نمی‌رسد شرایط تا این حد بحرانی باشد که منجر به جنگ شود، از اینرو به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها خطوط قرمر و حد و مرزهای آن منطقه آشنا شدند و  صحبت‌های آقای روحانی نیز در خصوص خطوط قرمز ایران بسیار واضح است.

طبق علامیه وزارت امور خارجه ایران آمریکا با وضع تحریم‌های جدید علیه رهبر ابران و وزیر امور خارجه این کشور هر گونه دیپلماسی را از بین برد. شما موافقید یا با این همه شیوه های سیاسی و دیپلماتیک برای کاهش تشنج در حال حاضر وجود دارد؟

منظور سخنگوی وزارت خارجه نه تنها اقدام غیر دیپلماتیک بلکه ضد دیپلماتیک آمریکا است و تناقضی در سخن و رفتار آمریکا وجود دارد. آمریکا از طرفی اعلام می‌کند که خواهان مذاکره با ایران است و از طرف دیگر  تمامی اقدامات این کشور برخلاف خواسته آنها برای مذاکره است و  در کل می‌توان گفت که اقدامات آمریکا ذاتا با دیپلماسی در تضاد است.

تاثیر تحریمها بر اقتصاد ایران

ادامه تحریم‌ها قطعا برای ایران چالشهای اقتصادی دارد ولی باید گفت که در واقع این تحریم‌ها علیه مردم و زندگی روزمره مردم ایران است. تجربه تاریخی ثابت کرده است که مردم ایران سخت‌ترین چالشها را مدیریت می‌کنند.

همکاری با کشورهای دیگرعلیه فشار آمریکا

مهم این است که اقدامات تحریمی ایالات متحده امریکا فقط علیه ایران نیست بلکه اقداماتی علیه کشورهای مثل روسیه و‌ چین است که از نظر آمریکا کشورهای مطرح و بروز در سیاست منطقه‌ای و بین‌المللی هستند. روسیه در مخالفتی با تحریم‌های امریکا علیه بروشنی و شفافیت موضع‌گیری مناسبی کرد. 

مقام آمریکایی: تحریم های بیشتر علیه ایران در حال بررسی است - اسپوتنیک ایران
مقام آمریکایی: تحریم های بیشتر علیه ایران در حال بررسی است

سجادپور: دلار وسیله جنگی آمریکا است

سید محمد کاظم سجادپور، معاون امور خارجه ایران، رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران، استاد تمام در رشته روابط بین‌الملل و عضو هیئت علمی دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه در مصاحبه با اسپوتنیک در حاشیه سومین دور گفتگوهای تخصصی ایران و روسیه "والدای"  در مصاحبه با اسپوتنیک گفت که آمریکا دلار را به یک اسلحه جنگی تبدیل کرده است و باید مکانیزم‌های برای مقابله با آن ایجاد شود.

"به طور کلی اقدامات ایالت متحده در دو دهه اخیربه این گونه بوده که سیستم‌های مالی بین‎المللی که به گونه‌ای تنظیم کرده که بتواند بر آن اشراف داشته باشد و دلار را تبدیل به یک اسلحه کرده است و یک جنگ مبتنی بر استفاده ابزاری و نظامی از دلار به راه انداخته، البته استفاده نظامی به معنی جنگ و حمله نبوده و به عنوان یک وسیله جنگی از دلار استفاده کرده است.در دنیا یک آگاهی در حال شکل‌گیری است که باید با این روش مقابله شود. مکانیزم‌های مختلفی در حال ایجاد شدند هستند، از جمله مبادلات دو جانبه براساس ارزهای ملی که ایران و روسیه در این زمینه به توافق های وسیعی دست یافتند. به طور کلی این مکانیزم‌ها با توجه به شرایط و چگونگی فعالیت آنها می‌تواند کمک کنند."

به گفته سجادپور بدون تردید این سیستمی که ایالات متحده راه اندازه کرده است مورد چالش جهانیان دارد قرار می‌گیرد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала