بررسی اظهارات آمریکا و بریتانیا در باره دست داشتن ایران در حمله به تانکرها

© Sputnik / Ekaterina Chesnokovaبرلین
برلین - اسپوتنیک ایران
Telegram
در برلین اعلامیه های آمریکا و بریتانیا در خصوص شرکت ایران در حمله به تانکرها بررسی می شود.

َبه گزارش اسپوتنیک، هایکو مااس معاون وزیرامورخارجه آلمان اعلام نمود که در برلین به بررسی اظهارات آمریکا و بریتانیا در خصوص دست داشتن ایران در حمله به تانکرها می پردازند.

وی با تفسیر حادثه ای که در دریای عمان اتفاق افتاد گفت:«ما با اطلاعات سرویس های ویژه آمریکا و بریتانیا آشنا شدیم که گویا در این رابطه تقریبا اطمینان دارند. ما این اخبار را با اطلاعات خودمان مقایسه خواهیم کرد و باید برخورد دقیقی نسبت به این موضوع انجام شود. ما به تبادل اطلاعات با شرکای خود ادامه می دهیم».

وی افزود که صحبتی در خصوص رد این ارزیابی ها نکرده است و فقط گفته است که ما هنوز تصمیم نهایی را اتخاذ نکرده ایم و به جمع آوری اطلاعات ادامه می دهیم.

برلین - اسپوتنیک ایران
مسکو و واشنگتن برلین را تقسیم خواهند کرد

به گزارش رسانه های ایرانی و عربی روز پنج شنبه 13 ماه ژوئن، دو تانکر نفتی آلتر فرانت و کوکوکا کاریجیس در دریای عمان مورد حمله قرار گرفتند. بر اساس برخی اطلاعات، حمله یک اژدر موجب این انفجار و آتش سوزی شده است. با این حال، هیچ تایید رسمی در خصوص علت این حادثه وجود ندارد. تمام اعضای خدمه کشتی های آسیب دیده پس از نجات در ایران به سر می برند. به نقل از سخنان سفیر روسیه در ایران، 11 روس از حادثه انفجار در یکی از نفتکش ها در دریای عمان نجات یافتند و هم اکنون در بندر جاسک ایران قرار دارند.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز از بروز «حوادث مشکوک» روز 13 ماه ژوئن در دریای عمان ابراز نگرانی کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه در صفحه توئیتر خود نوشت: «از بروز حوادث مشکوک امروز برای نفتکشهای تجاری مرتبط با ژاپن همزمان با دیدار نخست وزیر آن کشور با رهبر انقلاب ابراز نگرانی کرده و آنرا خلاف جهت گیری ها و تلاش های منطقه ای و فرامنطقه برای کاهش تنش ها و آرامش در منطقه می دانیم. ایران از همکاری و گفتگو در منطقه حمایت می کند».

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه در واکنش به «حمله» به دو نفتکش در دریای عمان تاکید کرد که حتی صفت «مشکوک» هم توصیف کننده اتفاقاتی که روی داده است نیست.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در همین ارتباط گفت: «هم اکنون نسبت به هرگونه نتیجه گیری عجولانه هشدار می دهیم. به تازگی شاهد افزایش فشارهای سیاسی، روانی و نظامی بر ایران بوده ایم. ما خواهان آن نیستیم که وقایع تراژیک اخیر که بازار نفت را تحت تاثیر قرار داده برای تشدید شرایط موجود بر ضد ایران مورد استفاده قرار گیرد».

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала