ایران به زودی از سقف تعیین شده در برجام عبور خواهد کرد

© Flickr / IAEA Imagebankایران اعلام کرد که به زودی از سقف تعیین شده برجام عبور خواهد کرد
ایران اعلام کرد که به زودی از سقف تعیین شده برجام عبور خواهد کرد - اسپوتنیک ایران
Telegram
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش اخیر خود به این مورد اشاره کرد که ایران تنها با اضافه کردن 29 کیلوگرم اورانیوم به ذخایر خود از مرز تعیین شده در برجام عبور خواهد کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای پانزدهمین بار متوالی به‌طور رسمی بر پایبندی ایران به تعهداتش صحه گذاشت و گزارش خود در مورد راستی‌آزمایی اجرای تعهدات هسته‌ای ایران در چهارچوب برجام و ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد را منتشر کرد.

گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واقع اولین گزارشی است که این نهاد پس از اعلام تصمیم ایران برای تعدیل برخی تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام منتشر می‌کند؛ گزارشی که نشان می‌دهد ایران اگرچه ذخایر اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین خود را افزایش داده اما هنوز از حد تعیین‌شده عبور نکرده است.

ذخایر اورانیوم غنی‌شده 3.67 درصد ایران بر اساس بررسی‌های ناظران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تاریخ 20 می (30 اردیبهشت) میزان آن 174.1 کیلوگرم بوده است که 10.3 کیلوگرم نسبت به دوره سه‌ماهه قبلی افزایش نشان می‌دهد، به‌عبارتی میزان ذخایر اورانیوم 3.67 درصد ایران در مقایسه با دوره قبلی بیش از 6 درصد رشد داشته است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران به‌نقل از مدیر سایت غنی‌سازی نطنز اعلام کرد که در پی مصوبه اخیر شورای عالی امنیت ملی تولید مواد غنی‌شده 3.67 درصد ایران به 4 برابر افزایش یافته است. از طرفی بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در دوره سه‌ماهه اخیر روزانه به‌طور متوسط 114 گرم اورانیوم 3.67 درصد به ذخایر ایران اضافه شده است که اگر این میزان را مبنای افزایش 4برابری تولید قرار دهیم، به رقم 456 گرم در روز می‌رسیم.

از آنجا که ایران طبق برجام حداکثر مجاز به نگهداری 202.8 کیلوگرم اورانیوم 3.67 درصد است و بر اساس آمارهای ارائه‌شده در گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کمتر از 29 کیلوگرم با این عدد فاصله دارد، با فرض اضافه شدن روزانه 456 گرم اورانیوم 3.67 درصد به ذخایر فعلی، ایران حداکثر تا روز 31 تیر (کمتر از دو هفته بعد از پایان ضرب‌الاجل در نظر گرفته‌شده برای طرف‌های دیگر برجام) از آستانه تعیین‌شده عبور خواهد کرد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала