ظریف: امکان ندارد ایران با آمریکا مذاکره کند

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / محمد جواد ظریف
محمد جواد ظریف - اسپوتنیک ایران
اشتراک
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران از سیاست های آمریکا انتقاد کرده و بیان داشت که در این شرایط امکان ندارد ایران با آمریکا مذاکره نماید.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در سفر خود به ژاپن و در پایان ملاقات های خود با مقامات ارشد ژاپنی و نخست‌وزیر «شینزو آبه»، در گفتگو با خبرنگاران ژاپنی به سؤالاتی درخصوص تنش‌های اخیر بین ایران و آمریکا شرح و توضیح داد.
خبرنگاران ژاپنی از ظریف پرسیدند که آیا ایران قصد دارد در خصوص مسائلی همچون تبادل زندانیان با آمریکا مذاکره کند، وی پاسخ داد: «خیر، هیچ امکانی برای مذاکره وجود ندارد. چنین مذاکره‌ای [مشخصاً در خصوص زندانیان] دیگر در دستور کار نیست زیرا آمریکا پیش‌شرط‌های کلی و نامربوطی را در این زمینه وضع کرده است. آمریکا اصلاً در جایگاهی نیست که بخواهد برای ایران پیش‌شرط بگذارد.»

ایران به گفتگو با آمریکا تن درخواهد داد+عکس - اسپوتنیک ایران
ایران به گفتگو با آمریکا تن درخواهد داد+عکس

ظریف در زمینه تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران خاطر نشان کرد: «این اولین بار در تاریخ است که یک کشور زورگو به همه کشورهای دیگر، حتی کشورهای مهم جهان، می‌گوید که اگر خواسته‌های من را اجرا نکنید، شما را تنبیه خواهم کرد. شما فرد زورگویی را در نظر بگیرید که سر یک چهارراه ایستاده و به همه می‌گوید اگر از چراغ قرمز رد نشوید، شما را کتک خواهم زد. این دقیقاً همان چیزی است که آمریکا امروز به سایر کشورها می‌گوید.»
ظریف در خصوص برجام افزود: «باید در اینجا تأکید کنم که همه طرف‌های برجام باید پاسخگوی ناکامی‌ها مستمر خود در عمل به تعهداتشان در برجام باشند. متأسفانه اروپا در حالی که به‌صورت کلامی از برجام حمایت می‌کند، هنوز قادر نبوده گامی عملی در راستای حمایت از برجام بردارد. متأسفانه شرکای ژاپنی ما [که البته جزو طرف‌های رسمی برجام نیستند] نیز اقدامی در این راستا صورت نداده‌اند.»

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала