بمب اقتصاد جهانی در حال انفجار است

© Fotolia / Andrey Burmakinبمب اقتصاد جهانی در حال انفجار است
بمب اقتصاد جهانی در حال انفجار است - اسپوتنیک ایران
Telegram
بمب 243 تریلیون دلاری اقتصاد جهانی بزودی منفجر خواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «بلومبرگ»، حجم بدهی جهانی از 243 تریلیون دلار فراتر رفته و رکورد برقرار کرده است و 3 بار بیش از تولید ناخالص داخلی جهان است که مساوی است با کل قیمت تمام محصولات و خدمات جهان.

اقتصاددانان هشدار می دهند که وقتی این «بمب چند تریلیونی جاسازی شده زیر اقتصاد جهانی»منفجر بشود، بحران اقتصادی بدتر از سال 2008 برو ز خواهد کرد.

جان مولدین تحلیلگر سرمایه گذاری گفت:«دولت ها، شرکت ها و افراد خصوصی برای تأمین سرمایه رشد اقتصادی پول قرض می گیرند. رشد و توسعه رخ نمی دهد، پول بیشتری می گیرند که آن را می توان با «رفتار کلاسیک معتادان مقایسه کرد». بانک های مرکزی جهان بدهی ساز می شوند و اصلا به فکر آن نیستند که بعدا با این بدهی ها چه باید کرد».

آمریکا یک ماشین واقعی بدهی ساز است. بدهی کل کشور از سال 2000  سه برابر شده است و از  73,6 تریلیون دلار فراتر رفته است که 106 درصد تولید ناخالص داخلی است. در زمان حکومت دونالد ترامپ، فرایند بدهکاری سریع تر شد. هر چند در کارزار ماقبل انتخاباتی سال 2016، او قول داد که این مسأله طی 8 سال حل و فصل شود، اما همه چیز برعکس شد. طی دو سال کار، دولت آمریکا 2 تریلیون دریافت کرده است و طی دو سال بعدی نیز 4,4 تریلیون دیگر به آن اضافه خواهد شد.

مطابق با محاسبات سازمان های مالی بین المللی ، بدهی جهانی در سال گذشته 3,3 تریلیون دلار افزایش نشان داد و به 243 تریلیون دلار رسید. تناسب بدهی و تولید ناخالص داخلی در کشورهای پیشرفته چشمگیر است-390 درصد.  این میزان بیش از همه در ژاپن، فرانسه و استرالیا افزایش یافته است. در بازارهای در حال رشد وتوسعه سطح بدهی کاهش یافته است و به حداقل سطح سال 2001 افت کرده است.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала