پیشنهاد روسیه برای جلوگیری از جنگ هسته ای با آمریکا

© Sputnik / Vladimir Vyatkin /  مراجعه به بانک تصاویر پیشنهاد روسیه برای جلوگیری از جنگ هسته ای با آمریکا
پیشنهاد روسیه برای جلوگیری از جنگ هسته ای با آمریکا - اسپوتنیک ایران
Telegram
روسیه به آمریکا پیشنهاد کرد دو کشور توافقنامه ای برای جلوگیری از جنگ هسته ای امضا کنند اما جواب این پیشنهاد خود را دریافت نکرد.

هشدار سیاستمدار روسی درباره  خطر وقوع جنگ هسته ای - اسپوتنیک ایران
هشدار سیاستمدار روسی درباره خطر وقوع جنگ هسته ای
به گزارش اسپوتنیک، مسکو پیش نویس سند مربوطه را در نوامبر 2018 به طرف آمریکایی تقدیم کرده بود. در آن از جمله خاطرنشان شده بود که در جنگ هسته ای هیچکس نمی تواند پیروز شود و چنین جنگی نباید بپا شود.
طبق پیشنهاد طرف روسی، سران دو کشور باید توافقنامه ای را به تصویب برسانند که در آن قصد روسیه و امریکا برای جلوگیری از رویارویی نظامی و منتفی کردن امکان جنگ هسته ای به ثبت برسد.
علاوه بر این پیشنهاد می شد تدابیر لازم برای جلوگیری از استفاده تصادفی از سلاح هسته ای شرح داده شده است.
آمریکا اجرای پیمان منع موشک های هسته ای میان برد را به بهانه نقض سیستماتیک این پیمان از سوی روسیه از روز 2 فوریه متوقف کرد. مسکو تدابیر متقابلی را برای پاسخ به واشنگتن اتخاذ نمود.
یادآور می شود ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز 4 مارس فرمان تعلیق اجرای پیمان منع موشک های هسته ای میانبرد را امضا کرد. این تصمیم در پاسخ به تصمیم واشنگتن درباره عدم اجرای این پیمان گرفته شده است.
پیمان موشک های میان برد و موشک های برد کوتاه 8 دسامبر 1987 در زمان سفر میخائیل گورباچف، رهبر وقت شوروی به واشنگتن به امضا رسید. برای نخستین بار موشک هایی با برد از 500 تا 1000 و از 1000 تا 5000 کیلومتر شامل کاهش شدند از جمله موشک های نوع «ار-12 و ار-14» که اتحاد شوروی در سال 1962 در کوبا مستقر کرده بود و بحران کارائیب را دامن زد.
در ماه مه 1991 این پیمان کاملا اجرا شد و تا آن زمان اتحاد شوروی 1752 موشک بالستیکی و بالدار زمین پایه را نابود کرده بود و آمریکا 859 موشک از این نوع را.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала