یارانه‌های آشکار و پنهان در نظام یارانه‌ای ایران

© AFP 2022 / BEHROUZ MEHRIیارانه‌های آشکار و پنهان در نظام یارانه‌ای ایران
یارانه‌های آشکار و پنهان در نظام یارانه‌ای ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
حداقل صد و چهل هزار میلیارد تومان یارانه فرابودجه ای در سال جاری پرداخت خواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «تسنیم»، حدود 960 هزار میلیارد تومان یارانه (شامل 650 هزار میلیارد یارانه پنهان) در اقتصاد کشور توزیع خواهد شد.

در سال 1398، مجموع هزینه‌های ریالی و غیرریالی که دولت برای پرداخت یارانه آشکار (شامل بودجه‌ای و فرابودجه‌ای) و پنهان متحمل می‌شود برابر 890 هزار میلیارد تومان است این رقم تقریبا 2.2 برابر بودجه سالانه کشور است.همچنین  تسهیلات تکلیفی و تحت تضمین دولت که توسط شبکه بانکی پرداخت می‌شود برابر 72 هزار میلیارد تومان باشد.

آیا تبلیغات کالاهای مضر سلامت خانواده ها را به خطر می اندازد؟ - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
آیا تبلیغات کالاهای مضر سلامت خانواده ها را به خطر می اندازد؟

در بخش یارانه‌های آشکار، جدای از یارانه 100 هزار میلیارد تومانی  در لایحه بودجه 98، منابع  بخش یارانه فرابودجه‌ای از یارانه‌ها در سقف قانون بودجه دیده نشده است. بر اساس شاخص دیگری سرانه یارانه اعطایی به هر فرد معادل 10.9 میلیون تومان در سال است، این رقم حدود 20 برابر یارانه نقدی دریافتی افراد تخمین زده می‌شود. ابعاد ارقام تخمین زده شده نشان می‌دهد افزایش کارایی نحوه توزیع این منابع می‌تواند معیشت بخش بزرگی از جامعه را بهبود بخشد.

طبق برآورد انجام شده مجموع یارانه‌های فرابودجه‌ای از محل صندوق‌های فرابودجه‌ای، منابع نهادهای عمومی  غیردولتی و شرکت‌های دولتی، 140 هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود.

شیوه پرداخت یارانه را در یک طبقه بندی کلی می‌توان به پرداخت مستقیم به خانوار و پرداخت غیر مستقیم (یا پرداخت به بنگاه) تقسیم نمود. از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون شیوه پرداخت یارانه بیشتر بر پرداخت غیرمستقیم متمرکز بوده و حجم محدودی از یارانه در این سال‌ها به صورت مستقیم به خانوار پرداخت شده است. این در حالی است که پرداخت مستقیم از سه منظر شفافیت در عملکرد، بالا بودن ضریب اصابت به اقشار هدف و کاهش اختلال در قیمت‌گذاری و عملکرد بازار نسبت به پرداخت غیرمستقیم مرجح است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала