سلامت حافظه و ضربان قلب

CC0 / Pixabay / حافظه و ضربان قلب
حافظه و ضربان قلب - اسپوتنیک ایران
Telegram
چه عواملی باعث حفظ حافظه در افراد مسن می شود؟

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نشریهJournal of Alzheimer's Disease،  راه های حفظ سلامت حافظه در دوران پیری شناسایی شده اند. معمولا در بین بزرگسالان در هر رده سنی، حافظه زنان، افراد تحصیلکرده و افرادی که بیش از سایرین درگیر فعالیت‌های اجتماعی و همچنین فعالیت‌های شناختی جدید مانند کار با کامپیوتر یا یادگیری زبان خارجی هستند، سالم تر است.

امید به زندگی در ایران به 75 سال رسید - اسپوتنیک ایران
امید به زندگی در ایران به 75 سال رسید

محققان دانشگاه البرتا واقع در کانادا عوامل مختلفی را برای بهره‌مندی از حافظه سالم و اجتناب از ضعف حافظه در افراد بیش از 55 ساله شناسایی کردند.در مورد افراد 55 تا 75 ساله، سلامت حافظه با ضربان قلب پایین، شاخص توده بدن بالا، مراقبت از خود و زندگی به همراه خانواده ارتباط دارد. افراد بالای 75 سال که دارای گام‌های سریع‌تر بوده و علائم افسردگی در آن‌ها کمتر است، حافظه سالم‌تری دارند.

همچنین بر اساس این تحقیقات افراد دارای ضعف حافظه تمایل کمتری به حضور در فعالیت‌های شناختی دارند. افراد بین 55 تا 75 ساله مبتلا به ضعف حافظه، ضربان قلب بالاتری دارند و کمتر از خود مراقبت می‌کنند.؛ در حالی که افراد مبتلا به این اختلال در سنین بالاتر از 75 سال با سرعت کمتری گام برمی‌دارند و در فعالیت‌های اجتماعی کمتری حضور دارند.

به رغم پیشرفت علم در زمینه پیشگیری و درمان زوال عقل، آمار مرکز بین المللی آلزایمر نشان می دهد که در حال حاضر 47 میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند و این تعداد تا سال 2050 میلادی، به 131.5 میلیون نفر به ویژه در کشورهای در حال توسعه می رسد. ضعف حافظه یکی از اولین علایم بیماری‌های شناختی و عصبی مانند آلزایمر است و به همین علت شناسایی راهکارهای جلوگیری از ضعف حافظه برای مقابله با این نوع بیماری‌ها امری ضروری است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала