برنامه بانک مرکزی ایران برای نرخ سود بانکی و کنترل بازار ارز

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / برنامه بانک مرکزی ایران برای نرخ سود بانکی و کنترل بازار ارز
برنامه بانک مرکزی ایران برای نرخ سود بانکی و کنترل بازار ارز - اسپوتنیک ایران
Telegram
رئیس کل بانک مرکزی ایران برنامه این بانک در جهت کارکرد بهتر اقتصاد و رونق تولید را اعلام نمود.

به گزارش اسپوتنیک، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران از برنامه این بانک برای تغییر ترکیب ترازنامه خود(پایه پولی) خبر داد.
همتی در حساب اینستاگرامی خود نوشت: نیاز به برداشت از منابع صندوق توسعه ملی، برای تأمین بخشی از خسارتهای سیل، اجتناب ناپذیر است فروش این منابع، موجب عرضه بیشتر ارز در بازار شده و منابع ریالی لازم را تأمین میکند برای تسهیل این فرآیند، بانک مرکزی نقش ثبات سازی در بازار را ادامه خواهد داد و منابع حاصل را صرف کنترل هدفمند نرخ و تنظیم عرضه و تقاضا خواهد کرد.
رئیس کل بانک مرکزی ایران در ادامه می‌نویسد: بانک مرکزی در سال جاری بر تغییر ترکیب ترازنامه خود(پایه پولی) تاکید دارد. همزمان با کنترل اضافه برداشت بانکها ، افزایش خالص ذخایر ارزی بانک مرکزی به دلیل تعدیل نرخ ها، افزایش فروش ارز توسط صادرکنندگان و… تحقق خواهد یافت. این شیوه می تواند منابع ریالی لازم جهت کارکرد بهتر اقتصاد و رونق تولید از ناحیه رشد پایه پولی را فراهم آورد.
وی در انتها می‌افزاید: در شرایط حاضر افزایش نرخ سود کارکردی جز افزایش هزینه های تولید و فشار بیشتر بر ترازنامه بانک ها را نخواهد داشت. قطعا کمک دولت در ارائه منظم اوراق در بازار و شکل گیری عملیات بازار باز نتایج خوبی را در سال جاری بدنبال خواهد داشت.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала