یورش سربازان ارتش سودان به مقر «جنبش اسلامی»

© AFP 2023یورش سربازان ارتش سودان به مقر «جنبش اسلامی»
یورش سربازان ارتش سودان به مقر «جنبش اسلامی» - اسپوتنیک ایران
اشتراک
خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان عینی گزارش داد نیروهای ارتش پنجشنبه 11 آوریل به مقر «جنبش اسلامی» که ریاست آن را عمر البشیر رئیس‌جمهوری سودان بر عهده دارد، یورش بردند.
به گزارش اسپوتنیک، در همین حال منابع العربیه خبر دادند که بیش از 100 شخصیت نزدیک به عمر البشیر، رهبر سودان دستگیر شدند.
به گفته منابع، محمد طاهر ایلا رئیس دولت، عبدالریح محمد حسین وزیر دفاع پیشین، احمد هارون رئیس حزب کنگره ملی و علی عثمان محمد طاها معاون اول پیشین البشیر از جمله دستگیر شدگان هستند.
از سویی گزارش‌ها از بسته شدن فرودگاه خارطوم حکایت دارد.
در همین حال منابع العربیه تاکید کردند که رهبران جدیدی در راس قدرت در سوان قرار گرفته‌اند. هزاران تظاهر کننده هم به روال روزهای گذشته، حرکت خود را به سمت ساختمان فرماندهی کل نیروهای مسلح حرکت کردند. در برخی خیابان‌ها معترضان به خاطر خبرهای منتشره از کناره‌گیری البشیر، جشن گرفتند.
صبح پنجشنبه تلویزیون رسمی سودان خبر داد که به زودی بیانیه‌ای از سوی نیروهای مسلح صادر خواهد شد. خبرها از احتمال کودتای نظامی در سودان سخن می‌گفت.
همچنین مجموعه‌ای از افسران ارتش با ورود به ساختمان رادیو و تلویزون، خواستار یکسان سازی پخش همه شبکه‌ها شدند. منابع العربیه می‌گویند ستاد مشترک ارتش بدون حضور عمر البشیر تشکیل جلسه داد.پیشتر اعلام شده بود که ارتش سودان تصمیم گرفت عمر البشیر، رئیس جمهور این کشور را از همه سمت های خود برکنار کرده و همچنین کابینه وزیران این کشور رامنحل کند.
حدود چهار ماه است که اعتراضات مردم در سودان ادامه دارد که با خواست کاهش قیمت نان آغاز شد اما تظاهر کنندگان سپس شعار تغییر رژیم عمر البشیر را مطرح کردند که 30 سال از حکومت وی می گذرد.

 

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала