سناریوی احتمالی ناتو

© AP Photo / Mindaugas Kulbis / ناتو
ناتو - اسپوتنیک ایران
Telegram
کالج دفاعی ناتو 3 سناریو برای آینده ناتو را اعلام کرد.

به گزارش اسپوتنیک با استناد به گزارش منتشره در سایت ناتو، کالج دفاعی 3 سناریو برای آینده ناتو را اعلام کرد. در هر سه سناریو، روسیه، دشمن اعلام شده است.

نویسندگان گزارش معتقدند که در مورد اول، ناتو بحران را با کمک تلاش های کشورهای عضو ناتو پشت سر خواهد گذاشت. بدین منظور در وهله نخست باید اهداف ناتو در جهان چند قطبی مشخص شوند. ائتلاف ناتو باید کار را با یک سوال بنیادی سیاسی آغاز کند- چرا ائتلاف باید به عنوان مثال در منطقه آسیا کار کند؟»

سناریوی آینده «بد» با عدم توانایی شرکت کنندگان در تعیین اهداف کلیدی مرتبط است. در نتیجه نقش ائتلاف در صحنه جهانی کاهش خواهد یافت. اما می تواند از پس دفع حملات به اراضی خود برآید. در این حالت اعضای ناتو نباید تحت تأثیر «قدرت نرم» روسیه دچار شکاف در ساختار سیاسی بشوند.

سومین سناریوی «وحشتناک» از دست دادن تمام مواضع ژئوپلیتیکی خواهد بود که طی آن تأمین امنیت اعضای ائتلاف در عرصه دفاع غیرواقعی به نظرخواهد رسید. در این صورت اهمیت روسیه افزایش یافته و باعث جابجایی اولویت های آمریکا بسوی آسیا خواهد شد.

ناتو هنگام شکلدهی اهداف آینده باید نه بر انگیزه های مالی و یا نظامی بلکه سیاسی تکیه کند. 4 آوریل 70 سال از زمان تأسیس سازمان ناتو می گذرد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала