انتشار تصاویر ماهواره ای از راکتور هسته ای عربستان

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / انتشار تصاویر ماهواره ای از راکتور هسته ای عربستان
انتشار تصاویر ماهواره ای از راکتور هسته ای عربستان - اسپوتنیک ایران
Telegram
تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد ساخت اولین راکتور هسته ای عربستان سعودی در ریاض رو به پایان است.

به گزارش اسپوتنیک، براساس تصاویری که "گوگل ارث" منتشر کرده است، مرکز تحقیقات این مجمتع در ضلع جنوب غربی شهرک علم و فناوری ملک عبد العزیز در ریاض واقع شده است. این تصاویر نشان می‌دهد برنامه هسته‌ای عربستان در حال پیشرفت است و ساخت یک سازه عمودی که سوخت اتمی در آن قرار دارد، رو به پایان است.

به نقل از خبرگزاری بلومبرگ، روند تکمیل این نیروگاه باعث نگرانی کارشناسان منع گسترش تسلیحات هسته ای شده است زیرا عربستان هنوز معاهده ها و پیمان های بین المللی مربوط به عدم استفاده از برنامه های هسته ای غیر نظامی برای اهداف تسلیحاتی را امضا نکرده است. همه کشورهایی که به انرژی هسته دست یافته اند، این معاهده را امضا کرده اند و تا وقتی که تدابیر نظارتی جدید با آژانس بین المللی انرژی هسته ای در وین هماهنگ نشود، سوخت این نیروگاه تأمین نخواهد شد.

بلومبرگ همچنین می نویسد: اگر چه سعودی آشکارا رغبت خود برای داشتن یک نیروگاه اتمی را اعلام کرده بود، اما هنوز کسی چیز زیادی درباره آنچه سعودی در این نیروگاه انجام خواهد داد، نمی‌داند. از این رو بسیاری از کارشناسان حوزه منع گسترش تسلیحات، فعالیت‌های هسته‌ای سعودی را به دلیل اظهارات رسمی این کشور درباره تلاش برای دستیابی به بمب اتمی دنبال می‌کنند.

رابرت کلی، از مدیران پیشین آژانس بین المللی انرژی هسته ای و مدیر پژوهشگاه نظارت از راه ‌دور وزارت انرژی آمریکا گفت: به احتمال بسیار زیاد این تصاویر، متعلق به اولین نیروگاه اتمی در کشور است و این یعنی این که عربستان باید تعهدات لازم را انجام دهد.
محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان پیش از این گفته بود: اگر ایران به عنوان رقیب عربستان در منطقه به سلاح هسته ای دست پیدا کند، عربستان هم برای دستیابی به این سلاح تلاش خواهد کرد.
این اظهارات باعث نگرانی ناظران برنامه های هسته ای شده است زیرا آنها امکان بازدید از سایت های هسته ای ایران را دارند در حالی که این امکان در عربستان وجود ندارد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала