چرا ایران مخفیانه نفتکش های کهنه می خرد؟

© AFP 2023 / Atta Kenare / چرا ایران مخفیانه نفتکش های کهنه می خرد؟
چرا ایران مخفیانه  نفتکش های کهنه می خرد؟ - اسپوتنیک ایران
Telegram
ایران مخفیانه تلاش می ورزد نفتکش های کهنه پیدا کرده و از آنها برای دورزدن تحریم های آمریکا استفاده کند.

 

نتانیاهو: ایران تحریم های آمریکا را با قاچاق نفت دور می زند - اسپوتنیک ایران
نتانیاهو: ایران تحریم های آمریکا را با قاچاق نفت دور می زند
به گزارش اسپوتنیک، این مطلب را خبرگزاری رویترز با استناد به منابع خود اعلام کرده است.
ایران در مجموع حدود 50 کشتی نفتکش دارد و مجبور است از آنها نه فقط برای انتقال بلکه همچنین برای نگهداری از نفت استفاده کند چون گنجایش انبارها در خشکی کافی نیست.
تهران در جستجوی نفتکش های کهنه از جمله به عربستان و یونان مراجعه کرده است. تحریم های آمریکا علیه تهران وضع را بغرنج می سازد که بر اساس آنها می تواند هر شرکت واسطه در فروش نفتکش به ایران را مورد تحریم قرار دهد.
یادآور می شود روابط امریکا و ایران پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ تیره تر شده است. رئیس جمهور امریکا ایران را به برهم زدن ثبات در منطقه و حمایت از تروریسم جهانی متهم می کنند. رهبران ایران در پاسخ ضمن رد این اتهامات قول داده اند در برابر فشار واشنگتن تسلیم نشده و به دنبال کردن خط مشی سیاسی خود ادامه دهند. 
هشتم ماه مه سال گذشته ، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که از توافق هسته ای برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های  جدیدی را علیه تهران اعمال خواهد کرد.
موج دوم تحریم های آمریکا که صادرات نفت را نیز شامل می شود از پنجم نوامبر اجرایی شد. برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هشدار داد، کسانی که بخواهند مکانیزم محدودیت های علیه ایران را دور بزنند ، بلافاصله تحریم خواهند شد. واشنگتن قصد دارد اقداماتی را علیه کشورهایی که با ایران همکاری می کنند صورت دهد و کشورهایی را که به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهند مجازات کند. گفتنی است ششم اوت 2018 اولین موج تحریم های آمریکا علیه ایران که پس از توافقنامه هسته ای برجام در سال 2015 متوقف شده بود، دوباره به اجرا گذاشته شد. تحریم های آمریکا شامل محدودیت مرتبط با تجارت ایران در زمینه طلا و فلزات گرانبها و تحریم های هواپیمایی و خودرویی هستند.

 

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала