تورم گوشت در ایران به بیش از 90 درصد رسید

© Depositphotos.com / Tanictتورم گوشت در ایران به بیش از 90 درصد رسید
تورم گوشت در ایران به بیش از 90 درصد رسید - اسپوتنیک ایران
اشتراک
براساس آمارهای رسمی تورم نقطه به نقطه در گروه گوشت قرمز و سفید به 92.4 درصد رسید.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، در حدود یک ماه گذشته شدت افزایش قیمت در گوشت مشهود بود و حتی از 100 هزار تومان در هر کیلو عبور کرد. در این شرایط اثر تورمی آن نیز قابل ملاحظه بوده و مرکز آمار به صراحت اعلام کرده است در گروه گوشت (گوشت گوسفند، گاو، ماهی و گوشت مرغ) بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل در مقایسه با سایر خوراکی‌ها اتفاق افتاده است، البته در کنار گوشت گروه سبزیجات نیز افزایش زیادی داشته است.

مدیریت بازار گوشت در ایران - اسپوتنیک ایران
مدیریت بازار گوشت در ایران
آمارهای رسمی از این حکایت دارد که تورم نقطه به نقطه (تغییر شاخص در بهمن‌ماه سال جاری نسبت به همین ماه در سال گذشته) در گروه گوشت قرمز و سفید به 92.4 درصد رسیده و تورم 12 ماهه در این بخش حدود 40 درصد بوده است. همچنین تورم نقطه به نقطه در گوشت قرمز و گوشت ماهیان 92.7 و تورم سالانه تا مرز 40 درصد بود. از سوی دیگر در گروه ماهی‌ها و صدف‌داران نیز تورم 40 درصدی نقطه به نقطه و بیش از 40 درصدی سالانه قابل توجه است.

بر این اساس خانوارهای ایرانی در بهمن‌ماه سال جاری حدود 90 درصد بیشتر از همین ماه در سال گذشته برای خرید گروه گوشت‌ها هزینه کرده‌اند.

در سایر گروه‌های خوراکی نیز تورم عمدتاً رو به رشد بوده به طوری که در نان و غلات 28.1 درصد، سبزیجات 72.9، دخانیات 136.3 «مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها» 23.3، حمل و نقل 42.5، مبلمان و لوازم خانگی 74 و در ارتباطات 36 درصد تورم اعلام شده است.

اما در مجموع در گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها تورم نقطه به نقطه ۴۲.۳ گزارش شده است. این در حالی است که طبق گزارش مرکز آمار تورم سالانه در بهمن‌ماه به بیش از 23 درصد رسیده که حدود سه درصد در مقایسه با دی‌ماه افزایش دارد.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала