توقف صادرات نفت کردستان عراق به ایران

© Flickr / jan Sefti / کردستان
کردستان - اسپوتنیک ایران
Telegram
یک مقام آگاه در وزارت منابع طبیعی اقلیم کردستان عراق شامگاه جمعه 15 فوریه اعلام کرد دولت محلی صادرات نفت خام به وسیله تانکرها از میادین نفت اقلیم به ایران را به منظور اجتناب از اثرات تحریم‌های آمریکا متوقف کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، این مقام آگاه که خواست نامش فاش نشود در گفتگو با العربیه.نت گفت دولت اقلیم کردستان عراق با صدور فرمانی صادرات نفت خام خود به ایران متوقف ساخت. این تصمیم دولت اقلیم کردستان عراق از پنج‌شنبه 14 فوریه به تمامی گذرگاه‌های مرزی این اقلیم با ایران ابلاغ شده است.
اضافه بر این عواد العوادی، نماینده سابق در پارلمان عراق و عضو کمیته نفت و انرژی این کشور نیز به «العربیه. نت» گفت خطوط لوله انتقال نفت میان اقلیم کردستان به سوی ایران وجود ندارد و انتقال تمامی نفت صادراتی از طریق تانکرها انجام می‌شود.
وی همچنین تاکید کرد که دولت محلی اقلیم کردستان عراق به شدت از سوی ایالات متحده آمریکا تحت فشار است تا صادرات نفت خود و مشتقات آن از و به ایران را هماهنگ با تحریم‌های اعمال شده واشینگتن علی تهران، متوقف سازد.
وی در ادامه گفت، دولت اقلیم کردستان به شدت از سوی آمریکا تحت فشار است تا صادرات نفت خود با تانکر به نزدیک‌ترین پالایشگاه‌های مرزی ایران در استان کرمانشاه را متوقف سازد.
العوادی همچنین در گفتگو با العربیه.نت افزود که مقادیر زیادی از نفت اقلیم کردستان عراق با تانکر به سوی مرزهای ایران قاچاق می‌شود. و توضیح داد که این مقادیر نفت قاچاق شده تحت تاثیر تصمیمات دولت قرار نمی‌گیرد.
وی پیش‌بینی کرد که این قبیل عملیات قاچاق نفت خام متوقف نشود و افزود:« در ادامه توضیح داد که در واقع انتقال نفت اقلیم کردستان عراق به ایران به طور کامل متوقف نخواهد شد و فقط حجم صادرات کاهش خواهد یافت».
وی همچنین افزود که مقادیر نفتی که از راههای مشروع از اقلیم کردستان به سوی ایران صادر می‌شود بیش از 40 هزار بشکه در روز نیست اما علی‌رغم مقدار کم آن متوقف ساختن انتقال آن به ایران بر اقتصاد این کشور تاثیر‌گذار خواهد گذاشت. و افزود: «هر گذرگاهی به سوی ایران، هر چند کوچک باشد بر اقتصاد آن تاثیر خواهد گذاشت».
از سویی دیگر شیرکو جودت، نماینده پارلمان اقلیم کردستان عراق در گفتگو با «العربیه.نت» تاکید کرد که بنا بر آن فرمانی که صادر شده و به طرف‌های ذیربط ابلاغ شده صادرات نفت اقلیم کردستان عملا متوقف شده است اما ارتباط این موضوع با تحریم‌های آمریکایی اعمال شده بر ایران منتفی دانست.
نماینده پارلمان اقلیم کردستان عراق همچنین شرح داد که پیش از آن درباره این موضوع میان دولت‌های اقلیم کردستان و ایران توافق شده است اما در عین حال تاثیر توقف انتقال نفت بر اقلیم کردستان را بعید دانست.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала