کاربرد ذرات مس در پزشکی

Telegram
ایمپلنت مسی موجب تسریع رشد استخوان و ترمیم زخم می شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «ساینس دیلی»، عفونت استخوان که معمولا در اثر شکستگی، زخم های عمیق، پوسیدگی شدید دندان و عواملی از این دست ایجاد می شود، در موارد جدی می تواند منجر به نقص عضو و حتی مرگ شود. درمان این نوع عفونت بسیار دشوار است.

محققان ایرلند ایمپلنتی را ساختند که از طریق جراحی در محل عفونت استخوان قرار می گیرد و به طور همزمان موجب بهبود جریان خون و رشد استخوان شده و باکتری ها را از بین می برد.

این ایمپلنت از ترکیب کلاژن و مواد ترمیم کننده استخوان موسوم به شیشه زیست فعال آغشته به ذرات مس ساخته شده است. این ابزار دارای یک ساختار تاخورده متخلخل است که هم موجب جذب رگ های خونی شده و هم فضای مناسبی را برای تجمع سلول های استخوانی فراهم می کند.

یون های مس موجود در این ایمپلنت باکتری های آلوده کننده را نابود می کنند. در آزمایشات اولیه این ایمپلنت موجب کاهش جمعیت باکتری Staphylococcus aureus به میزان 60 درصد و افزایش رشد استخوان به میزان 3.6 برابر شده است.

به گفته محققان این ایمپلنت جدید امکان توسعه یک راهکار درمانی تک مرحله ای برای عفونت استخوان را بدون نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک ها فراهم می کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала