پرسش های اینستکسی

© Photo / Embassy of Russia in Tehranجاگاریان: پرسش های مربوط به سازوکار مالی اروپا-ایران بیش از پاسخ هاست
جاگاریان: پرسش های مربوط به سازوکار مالی اروپا-ایران بیش از پاسخ هاست - اسپوتنیک ایران
Telegram
جاگاریان: پرسش های مربوط به سازوکار مالی اروپا-ایران بیش از پاسخ هاست.

به گزارش اسپوتنیک، لیوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران، اعلام نمود که فعلا بدشواری می توان گفت که سازوکار مالی اروپا-ایران چگونه کار خواهد کرد. در این زمینه پرسش ها بیش از پاسخ هاست.

سازوکار مالی با ایران برای دورزدن تحریم های آمریکا به عنوان یک ساختار خصوصی به ثبت رسید. این ساختار در فرانسه مستقر خواهد شد و نماینده آلمان ریاست آن را عهده دار خواهد بود و انتظار می رود بریتانیا سرمایه گذار اصلی باشد.

جرمی هانت وزیر امور خارجه بریتانیا - اسپوتنیک ایران
وزارت خارجه بریتانیا ریاض را تهدید کرد

این سازوکار با تلاش آلمان، فرانسه و بریتانیا ایجاد شده است و سازمانی قانونی و در مطابقت کامل با قوانین فرانسه عمل خواهد کرد.

کلمه INSTEX مخفف Instrument in Support of Trade Exchanges یا همان «ابزار پشتیبان فعالیت‌های تجاری» است. طبق اطلاعاتی که NDR به دست آورده است، پاریس میزبان کانال مالی است و یک بانکدار برجسته آلمانی هم مسئولیت آن را بر عهده دارد. بریتانیا هم رئیس هیئت نظارت است و از هر کدام از این کشورها هم یک نفر از وزارت امور خارجه حضور خواهد داشت. دیگر کشورهای اروپایی هم می‌توانند به این سه‌کشور بپیوندند.

این ابزار به بانک‌ها این امکان را می‌دهد که به رغم تحریم‌های آمریکا با ایران همکاری داشته باشند اما به زعم اروپایی‌ها چنین اقدامی چندان آسان نخواهد بود.اما اتحادیه اروپا ایجاد این کانال را به منزله پیامی برای تهران و واشنگتن تلقی می‌کند. این کانال مالی، در مرحله نخست اقلام غذایی و دارویی و ابزار پزشکی را در بر می‌گیرد و می‌تواند دامنه فعالیت آن گسترش یابد.

هدف از سازماندهی این سازوکار حمایت از شرکت های اروپایی در حال همکاری اقتصادی و تجاری با ایران در مقابل تحریم های آمریکا و جلوگیری از اجرایی شدن جریمه ها در رابطه با شرکت های اروپایی است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала