خطر تبدیل ونزوئلا به ویتنام دوم در آمریکای لاتین

© AP Photo / Ariana Cubillosخطر تبدیل ونزوئلا به ویتنام دوم در آمریکای لاتین
خطر تبدیل ونزوئلا به ویتنام دوم در آمریکای لاتین - اسپوتنیک ایران
Telegram
نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرد دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا می خواهد ونزوئلا را به ویتنام دوم در امریکای لاتین تبدیل کند.

به گزارش اسپوتنیک، مادورو در توئیتر نوشت:" این ملت آمریکا از شما درخواست کمک می کنم تا از دخالت دولت دونالد ترامپ جلوگیری کنم چون وی قصد دارد میهن مرا به ویتنام در آمریکای لاتین تبدیل کند. اجازه این کار را به وی ندهید!"
روز 21 ژانویه اعتراضات عمومی علیه مادور آغاز شد و روز 23 ژانویه خوان گوایدا، رئیس پارلمان ونزوئلا خود را رئیس جمهور موقت این کشور اعلام کرد.
نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا - اسپوتنیک ایران
دست ترامپ از ونزوئلا کوتاه
کشورهای گروه لیما به غیر از مکزیک، آمریکا، آلبانی، گرجستان، سوئیس و سازمان کشورهای آمریکایی و تعدادی از کشورهای اروپایی از ریاست جمهوری موقت گوایدو حمایت کردند.
کشورهای روسیه، بولیوی، ایران، کوبا و نیکاراگوآ، السالوادور، ترکیه، بلاروسی و چین در حمایات از مادورو، از طرفین درگیر در بحران خواستند از راه مسالمت آمیز به حل و فصل مسائل بپردازند و مخالفت خود با دخالت خارجی در امور داخلی کشورها را اعلام کردند. دبیر کل سازمان ملل برای حل و فصل بحران به گفتگو و دیالوگ فراخواند.
آمریکا روز 28 زانویه اعمال تحریم ها علیه شرکت دولتی نفت ونزوئلا (PDVSA) را اعلام کرده، 7 میلیارد دلار از سرمایه های این شرکت را توقیف نموده و همچنیم معاملات با این شرکت را ممنوع کرد.
وزارت خارجه امریکا همچنین اعلام کرد خوان گوایدا، رهبر مخالفان مادورو از حق دسترسی به حساب های دولت ونروئلا در بانک های این کشور برخوردار است.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала