ممنوعیت 61 قلم کالای صادراتی ترکیه به ایران

© AP Photo / Vahid Salemiممنوعیت 61 قلم کالای صادراتی ترکیه به ایران
ممنوعیت 61 قلم کالای صادراتی ترکیه به ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
نماینده انجمن صنعتگران و بازرگانان مستقل ترکیه در خصوص توقف صادرات از ترکیه به ایران هشدار داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه حریت، فاتیح چایاباتماز نماینده انجمن صنعتگران و بازرگانان مستقل ترکیه (موسیاد) در ایران، بیان داشت: قانون ممنوعیت واردات 1399 قلم کالا به ایران که از سال 2018 اجرایی شده، حدود 30 درصد از صادرات ترکیه به ایران را در این سال کاهش داده است.
وی بیان داشت که این قانون با توافقنامه تجارت ترجیحی بین ایران و ترکیه که در سال 2015 منعقد شده است مغایرت دارد و ادامه داد که 61 قلم از کالاهایی که در لیست ممنوعه قرار دارد، از کالاهایی است که در لیست صادراتی ترکیه به ایران است.
این نماینده ی بازرگانان ترکیه بیان داشت که پارلمان ایران قانون "ممنوعیت ثبت سفارش واردات کالاهای خارجی دارای مشابه ایرانی" را در روز 20 ژانویه — 30 دی ماه- به تصویب رسانده و هدف آن حمایت از کالاهای ایرانی در بازار داخلی ایران است، اما 61 قلم از لیست 1399 کالای ممنوعه شده، از جمله کالاهایی هستند که ترکیه به ایران صادر می‌کند.
مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه در مصوبه‌ای ثبت سفارش کالاهای مصرفی و مصرفی بادوام خارجی دارای مشابه ایرانی که در داخل کشور با کیفیت مناسب و به میزان کافی تولید شده باشد، را تا پایان مدت برنامه ششم توسعه ممنوع کرده است.
ترکیه کالاهای مصرفی از جمله پارچه و پوشاک، مواد غذایی و بهداشتی و محصولات آرایشی به ایران صادر می کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала