مذاکرات مخفیانه آمریکا و کره شمالی

© AP Photo / Ahn Young-joon / ترامپ و کیم جونگ
ترامپ و کیم جونگ - اسپوتنیک ایران
Telegram
کارمندان سازمان اطلاعات آمریکا طی چند سال با همکاران خود از کره شمالی بطور مخفیانه مذاکره می کردند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «وال استریت ژورنال»، کارمندان سازمان اطلاعات آمریکا طی 10 سال بطور مخفیانه با همکاران خود از کره شمالی مذاکره می کردند. کانال محرمانه ارتباطات به آزادی  شهروندان بازداشت شده دو کشور و سازماندهی دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی کمک کرد.

به نوشته نشریه نامبرده، در سال 2012 مایکل مورل، مدیر اجرایی سازمان سیا دو بار به پیونگ یانگ سفر کرده بود. اورل هاینس که طی سال های 2015-2013 در سمت معاون رئیس سازمان سیا انجام وظیفه می کرد نیز سفر محرمانه ای به کره شمالی داشت.

شایان ذکر است که در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما این مشورت ها متوقف شدند. در ژانویه 2017 مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا دوباره این مذاکرات را احیا کرد. طرف آمریکایی از مذاکرات محرمانه برای بررسی مناسبات با کره شمالی، رسیدگی به وضع زندانیان استفاده می کرد. طرفین دیرتر توجه خود را به مسائل حل و فصل بحران کره شمالی مبذول داشتند. مشورت ها همچنین به عنوان روشی برای تأیید آمادگی آمریکا در عادی سازی مناسبات در عوض غیرهسته ای شدن شبه جزیره کره انجام شده بود.

اولین دیدار دونالد ترامپ و کیم جونک اون در سنگاپور در روز 12 ژوئن سال 2018 برگزار شد. طرفین بیانیه مشترکی را در پایان دیدار به تصویب رساندند که در آن از آمادگی کره شمالی برای غیرهسته ای شدن کامل شبه جزیره کره سخن گفته می شود و آمریکا در عوض موظف می شود امنیت پیونگ یانگ را تضمین کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала