ازسرگيرى واردات نفت ايران توسط تركيه

© Fotolia / Edelweissازسرگيرى واردات نفت ايران توسط تركيه
ازسرگيرى واردات نفت ايران توسط تركيه - اسپوتنیک ایران
Telegram
ترکیه در ماه دسامبر خرید نفت از ایران را از سرگرفت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رویترز، واردات نفت ایران به ترکیه در ماه نوامبر صفر بوده است. اما در ماه دسامبر، ترکیه از ایران دو تانکر به میزان 54000 بشکه در روز دریافت کرد.

پس از آنکه دولت آمریکا به ترکیه معافیت از تحریم‌های ایران را ارائه داد این کشور در ماه دسامبر خرید نفت از ایران را از سر گرفت.

خبرگزاری رویترز با استناد به منابع و اطلاعات Refinitiv Eikon نوشت که در ماه ژانویه، ترکیه همچنین قصد دارد نفت ایران را از تانکر سینوپا دریافت کند.

بر اساس معافیت ارائه شده از سوی آمریکا، ترکیه می‌تواند به مدت 6 ماه از ایران روزانه نفت بخرد.

بنا به گفته منابع کارگزاری نفتی و کشتیرانی در حالی ترکیه در ماه دسامبر از ایران نفت خریده است که واردات نفت از این کشور را در ماه نوامبر متوقف کرده بود.

البته پیش از تحریم‌های آمریکا، ترکیه روزانه 200 هزار بشکه نفت از ایران وارد می‌کرد اما با نزدیک شدن به زمان تحریم‌ها این رقم کاهش یافت و نهایتا در ماه دسامبر به صفر رسید.

در تاریخ 8 می، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.

اولین دور تحریمها علیه ایران در بخش خودروسازی ایران و همچنین تجارت طلا و دیگر فلزات در اوایل ماه اوت بازگردانده شد.

دور دوم تحریم های علیه ایران مربوط به بخش انرژی ایران، معاملات مربوط به مواد خام هیدروکربنی و معاملات مربوط به بانک مرکزی ایران بود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала