کناره گیری پادشاه مالزی از سلطنت

© AP Photo / Vincent Thianپادشاه مالزی از قدرت کناره گیری کرد
پادشاه مالزی از قدرت کناره گیری کرد - اسپوتنیک ایران
Telegram
محمد پنجم، پادشاه مالزی که با دختر شایسته مسکو ازدواج کرده بود از سمت خود کناره گیری کرد.

به گزارش اسپوتنیک، روزنامه The Straits Times به نقل از کاخ پادشاهی مالزی نوشت: محمد پنجم، پادشاه مالزی که چندی پیش با دختر شایسته مسکو ازدواج کرده بود، از سمت خود کناره گیری کرد.

تا کنون جزئیات بیشتری از این خبر منتشر نشده است.

این در حالی است که "ماهاتیر محمد" نخست وزیر مالزی روز جمعه در مورد شایعه استعفای قریب الوقوع پادشاه مالزی که در فضای مجازی این کشور مطرح شده، گفت که هیچ تأیید رسمی در مورد این موضوع دریافت نکرده است.

شایان ذکر است که "سلطان محمد پنجم" در ماه نوامبر 2018 با "اکسانا وایویدینا" دختر شایسته مسکو در سال 2015 ازدواج کرده بود.«تنکو محمد فاریس پترا» یا سلطان محمد پنجم از ایالت کلانتان، سال 1395 به عنوان پادشاه دوره ای کشور موسوم به یانگ دی- پرتوآن آگونگ در کاخ پادشاهی مالزی در کوالالامپور بر تخت نشست.

انتخاب پادشاه بر اساس قانون اساسی مالزی تنها از میان سلاطین 9 ایالت از 13 ایالت این کشور به مدت پنج سال به صورت دوره ای انجام می شود.

این پست که از سال 1957 میلادی و پس از استقلال فدراسیون مالایا (مالزی فعلی) ایجاد شد، بیشتر جنبه تشریفاتی دارد اما پادشاه از اختیاراتی مانند انتصاب قضات دادگاه فدرال و دادگاه های عالی، پیشنهاد انحلال پارلمان و دریافت تصمیمات پارلمان (بدون اجازه اظهارنظر) و همچنین تنفیذ نخست وزیر برخوردار است.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала