چگونه می توان از روند پیری جلوگیری کرد؟

CC0 / Pixabay / دوره پیری
دوره پیری - اسپوتنیک ایران
Telegram
سیستم ایمنی بدن به حذف سلول های مسن کمک می کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از وبگاه «نیواطلس»، سیستم ایمنی بدن را در حذف سلول های مسن و ناکارآمد یاری می کند.

محققان آمریکایی یک راهکار جدید ضد پیری را توسعه داده اند. سلول های پیر از سال ها قبل موضوع تحقیقات ضد پیری بودند. این سلول ها با افزایش سن توانایی تولید مثل خود را از دست می دهند. اما از نظر متابولیک فعال می مانند. بخش زیادی از بیماری های مزمن و مرتبط با پیری با سلول های پیر در بدن ارتباط دارند. هدف محققان از انجام این تحقیقات، درک بهتر نقش سیستم ایمنی بدن در حذف سلول های پیر است.

در این تحقیقات مشخص شد پروتئینی موسوم به پرفورین در فرآیند نظارت سیستم ایمنی و به ویژه حذف سلول های پیر، نقش اساسی دارد. در موش هایی که این پروتئین مسدود شده بود، محققان شاهد تجمع بیشتر سلول های پیر و افزایش میزان بیماری های مرتبط با پیری بودند.

بر اساس آزمایشات پیشین داروی جدید موسوم به ABT-737 موجب پاکسازی سلول های پیر در آزمایشگاه و بدن موش ها شده است. اکنون محققان دریافتند این دارو موجب بهبود قابلیت فیزیکی و رفتاری موش های مورد آزمایش شده و جوانی آنها را باز می گرداند.

بر اساس این تحقیقات سیستم ایمنی بدن نقش بسیار مهمی در پاکسازی سلول های پیر بر عهده دارد و ضعف عملکرد سیستم ایمنی در اثر افزایش سن، تاثیر بسیاری بر بروز عوارض ناشی از پیری بر طول عمر و سلامت دارد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала