آمریکا و روسیه دشمن یا رقیب؟

© AP Photo / Pablo Martinez Monsivaisکاخ سفید
کاخ سفید - اسپوتنیک ایران
Telegram
استراتژی ایالات متحده در مورد روسیه غلط است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «نشنال اینترست» کارشناسان امریکایی به اشتباهات در روابط امریکا با روسیه اشاره نموده اند.

به گفته نیکلاس گوزدیف، سردبیر مجله امریکایی نامبرده سیاست واشنگتن در رابطه با مسکو باید بر اساس دو اصل متداول استوار باشد: جلوگیری از آن اقدامات روسیه که امریکا با آن موافق نیست. و برقراری روبط  صحیح با روسیه.  اما ایالات متحده امریکا در عمل، قادر به انجام این کار نیست، زیرا   سیاستمداران امریکایی هنوز جهان را همانند دهه 1990می بینند و خود را یگانه رهبر جهان می دانند.

گوزدییف خاطر نشان می سازد که در آن سال ها کشور ها یا موافق سیاست های امریکا بودند و یا مخالف این سیاست ها که البته از ابراز نظر در این خصوص خودداری می ورزیدند. زیرا که آنها  قدرت و ابزاری برای ابراز مخالفت در اختیار نداشتند.

هم اکنون با ورود به نیمه قرن بیست و یکم، جهان از نظر قوانین کلی تاریخ بشری «به حالت عادی» برمی گردد.

ریچارد اسپنسر وزیر نیروی دریایی آمریکا - اسپوتنیک ایران
آیا گفتگوی آمریکا با روسیه و چین ممکن خواهد بود؟

ایالات متحده همچنان نیروی نظامی و اقتصادی اصلی باقیمانده است، اما کشورهایی نیز در صحنه جهانی خودنمایی می کنند که از قدرت و ابزارهای لازم برای مقابله با سلطه ایالات متحده و دفاع از منافع خود برخوردارند. اما سیاستمداران امریکایی در مقابله با این قدرت ها فاقد تجربه و توانایی لازمه هستند.

ایالات متحده تفاوت بین واژه های «رقیب» و «دشمن» را درک نمی کند. آنها عادت کرده اند همه را بهم پیوند بدهند. سیاستمداران امریکایی باور دارند که هر گونه رقابتی نشانه خصومت است.

کارشناس تاکید می کند که به همین دلیل در رابطه با شرکای قدیمی اروپا و آسیایی به طور مداوم تنش ها رو به افزایش است. امریکا باید در روابط خود با روسیه دو مفهوم خصومت و رقابت را از هم جدا کند.

در حال حاضر شرایط تغییر کرده و روسیه سیاست خود را دنبال می کند و برای ایالات متحده یک رقیب جدی است، نه یک دشمن.با توجه به حجم اقتصادی و توانایی نظامی روسیه، برای مقابله با این کشور به عنوان یک رقیب جدی، باید از چگونگی رقابت با آن آگاه بود. وی به عنوان مثال به«اثربخشی» تحریم های ضد روسیه و همچنین عملیات موفق روسیه در سوریه اشاره می کند.

روسیه نشان داده است که در کوتاه مدت و میان مدت، نیرو و منابع کافی برای مقابله با ایالات متحده در اختیار دارد که نمی توان آنها را نادیده گرفت.

سیاستمداران امریکایی باید تصمیم بگیرند که کدام مسیر استراتژیک را انتخاب خواهند کرد — حریف تقریبا مساوی را به یک شریک تقریبا برابر تبدیل کند، و یا یک حریف تقریبا مساوی (و دشمن بالقوه) را به یک حریف تبدیل کند که بسیار ضعیف تر از آمریکا باشد که عملا غیر ممکن خواهد بود. زیرا سخن از یک قدرت هسته‌ای  در میان است.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала