توافق ایران و عراق دریاره ایجاد منطقه آزاد تجاری

© Fotolia / Curioso Photographyتوافق ایران و عراق دریاره ایجاد منطقه آزاد تجاری
توافق ایران و عراق دریاره  ایجاد منطقه آزاد تجاری - اسپوتنیک ایران
Telegram
حسن روحانی رئیس جمهور ایران در یک نشست مشترک با برهم صالح، همتای عراقی اعلام کرد دو کشور درباره ایجاد منطقه آزاد تجاری به توافق رسیده اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، روحانی گفت:" امروز توافق شد منطقه آزاد تجاری بین دو کشور داشته باشیم و صنایع مشترک را از آنجا آغاز کنیم که از کمیته های مشترک می خواهم قویتر موضوع را دنبال کنند". 
رئیس جمهوری اسلامی با تاکید بر اینکه ظرفیت های بیشتری برای توسعه روابط میان دو کشور ایران و عراق وجود دارد، گفت: امروز روابط اقتصادی بین دو کشور حدود 12 میلیارد دلار است که می توانیم با تلاش دوجانبه آن را به 20 میلیارد دلار برسانیم.
روسای جمهور ایران و عراق در دیدار امروز خود در تهران همکاری دوجانبه و مسائل منطقه ای را مورد بحث قرار دادند.
خطر تحریم ها علیه ایران برای امنیت عراق و افغانستان - اسپوتنیک ایران
خطر تحریم ها علیه ایران برای امنیت عراق و افغانستان
یادآور می شود چندی پیش وزارت امور خارجه آمریکا در توئیتر رسمی خود اعلام کرد آمریکا عراق را از اجرای برخی از تحریم های این کشور علیه ایران معاف کرد.
به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه آمریکا در توئیتر رسمی خود به زبان عربی در خبری به نقل از برایان هوک رئیس گروه اقدام ایران در این وزارتخانه آورده است: آمریکا، عراق را از برخی از تحریم های های خود علیه ایران معاف کرد تا بتواند هزینه خرید برق وارداتی خود از ایران را به این کشور بپردازد.
در ادامه این توئیت آمده است: این امر به عراق کمک خواهد کرد کمبود برق خود در جنوب را جبران کند.
همچنین بتازگی اعلام شد مقامات عراق درباره مبادله گاز ایران با محصولات غذایی عراق برای دورزدن تحریم های آمریکا به توافق رسیدند اما دیرتر سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی این خبر را دروغ رویترز دانست و گفت: عراقی‌ها پیشنهاد کرده‌اند پول گاز را با دینار پرداخت کنند. 
همچنین گفته می شود در حال حاضر بغداد تلاش می ورزد تائید واشنگتن برای این معاملات با ایران را به دست آورد و در توضیح می گوید عراق برای پیدا کردن جایگزین برای گاز ایران به وقت بیشتری نیاز دارد.
روز 9 نوامبر سفارت آمریکا در بغداد اعلام کرد عراق را از اجرای برخی تحریم های آمریکا علیه ایران معاف شده و اجازه خریداری گاز و برق ایران را دریافت می کند.
هشتم ماه مه، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد. 
موج دوم تحریم های آمریکا که علاوه بر انواع گوناگون محدودیت ها صادرات نفت را نیز شامل می شود از پنجم نوامبر اجرایی شد. برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هشدار داده است ، کسانی که بخواهند مکانیزم محدودیت ها علیه ایران را دور بزنند ، بلافاصله تحریم خواهند شد. واشنگتن قصد دارد اقداماتی را علیه کشورهایی که با ایران همکاری می کنند صورت دهد و کشورهایی را که به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهند مجازات کند. دیرتر مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا اطلاع داد که واشنگتن کشورهای چین، هند، ایتالیا، یونان، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و ترکیه را به طور موقت از این تحریم ها معاف می کند. گفتنی است ششم اوت 2018 اولین موج تحریم های آمریکا علیه ایران که پس از توافقنامه هسته ای برجام در سال 2015 متوقف شده بود، دوباره به اجرا گذاشته شد. تحریم های آمریکا شامل محدودیت مرتبط با تجارت با ایران در زمینه طلا و فلزات گرانبها و تحریم های هواپیمایی و خودرویی هستند.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала