تایید توافق موقت ایجاد منطقه آزاد تجاری بین اوراسیا و ایران

© Sputnik / Sergey Kuznecovدومای روسیه، توافقنامه موقت ایجاد منطقه آزاد تجاری بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران را تایید کرد
دومای روسیه، توافقنامه موقت ایجاد منطقه آزاد تجاری بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران را تایید کرد - اسپوتنیک ایران
Telegram
با تاييد دومای روسیه، 93 درصد از صادرات کشاورزی روسیه به ایران با توافقنامه موقت ایجاد منطقه آزاد تجاری بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران انجام می شود.

به گزارش اسپوتنیک، دوما دولتی روسيه، موافقتنامه موقت برای ایجاد یک منطقه آزاد تجاری بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و جمهوری اسلامی ایران را تصویب کرد.
این توافقنامه در 17 می 2018 در شهر آستانه امضا شد و قوانین اساسی تجارت بین اتحادیه اقتصادی اوراسیاو ایران را تحت قوانین سازمان تجارت جهانی (WTO)، فراهم می کند. البته ایران جز اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیست. 

منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا - اسپوتنیک ایران
کمیسیون اقتصادی اوراسیا امیدوار است توافقنامه اش با ایران اجرایی شود

صادرات برخی کالاها در این توافقنامه اعلام شده شده است، بر اساس این توافق نامه صادرات کالا ها باید با استانداردهای اساسی سازمان تجارت جهانی از لحاظ اقدامات دامپزشکی، بهداشتی مطابقت داشته باشد. برای ایران، راهکارهایی برای برخی از تعهدات سیستماتیک در زمینه مقررات فنی و گمرکات ایجاد شده است.
این توافقنامه پایه و اساس مکانیسم حل اختلاف در تجارت محسوب می شود. یک سال پس از امضای موافقتنامه، طرفین متعهد به آغاز مذاکرات در خصوص توافق جامع درباره تجارت آزاد هستند.
گفتنی است، در سال 2017 اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران توافقنامه موقت سه ساله درباره مناطق آزاد تجاری به امضاء رساندند. ورونیکا نیکیشینا وزیر تجارت کمیسیون اقتصادی اوراسیا در خصوص روند مذاکرات، زمان اجرای توافقنامه و تاثیر پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا اعلام نمودند که ما در مذاکرات دو تصمیم اصولی گرفتیم: یکی میزان عرصه تحت پوشش توافقنامه و دیگری مدت اعتبار آن. اصلا باید گفت این دو نکته، نکات اصلی مورد بحث در جریان روند مذاکرات بودند.
اتحادیه اقتصادی اوراسیا، یک اتحادیه اقتصادی است که اعضای آن بیشتر کشورهای شمال منطقه اوراسیا، در شرق اروپا هستند.
معاهده تشکیل این اتحادیه در ۲۹ می ۲۰۱۴ توسط بلاروس ، قزاقستان و روسیه امضا شد و از یکم ژانویه ۲۰۱۵ عملاً اجرا شد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала